Banner

TopBanners

Nacházíte se zde: Home Aktuality Komentáře
Komentáře
Město je pro všechny PDF Tisk Email
Středa, 15 Září 2021 13:32

Letos v srpnu vznikaly na silnicích v Třebíči viditelné změny, v podobě doplňování značení pro cyklisty. Přestože se u nás v Česku ani na Vysočině nejedná o novinky, v Třebíči ano, a tak jsme se v posledních dnech setkávali nejen se smíšenými reakcemi, ale zejména s jednoduchou otázkou PROČ, k čemu je to dobré.

Auta jako fenomén doby

Dopravní situace v Třebíči (a ve všech městech na středověkých půdorysech) je téměř na kritickém bodu. Když město vznikalo, chodili lidé pěšky a jezdily tu maximálně koňské povozy, postupem času (staletí) je nahradila auta. Půdorys města se ale nemění (pokud, tak velmi málo, nechceme ničit krásnou historii). Doba však jde dopředu obrovskou rychlostí, auto už není jedno v rodině, ale ve většině případů jedno na člověka. Lidé už nechodí do školy a do práce v místě bydliště, ale dojíždí. Pracovní nároky na člověka se zvyšují, pracovní doba bývá velmi nepravidelná a jen málokdo z nás má to štěstí, že může za vzděláním nebo prací dojíždět hromadnou dopravou nebo chodit pěšky. Důsledkem všech těchto skutečností jsou přeplněné ulice, přeplněná parkoviště, nekonečné zácpy a kolony aut, na denním pořádku.

Jak udržet auta na uzdě?

Celý článek...
 
S prominutím 21. června PDF Tisk Email
Pondělí, 21 Červen 2021 00:00

Bude Třebíč opět v televizi?

Na čtvrtečním jednání zastupitelstva Třebíče se objevila trojice reportérů ČT. Reportéři ČT nenatáčeli v Třebíči poprvé. Seriál reportáží Davida Macháčka o drsných poměrech ve městě dávali v televizi už v roce 2008 a pořad dostal první cenu v soutěži dokumentů v Jihlavě. Kameraman Roman Šantúr byl tehdy dokonce inzultován ex-starostou Maškem, za což byl pořádkovou komisí odsouzen.

Zdá se, že v Třebíči je stále co pranýřovat. Pravda, stávající politici již nefackují novináře, nehážou je do Jihlavky, ale nepravosti ve výběrových řízeních i v obsazování funkcí spolustraníky zůstávají. Co vzbudilo pozornost lidí Marka Wolnera?

Aktualizováno Pátek, 18 Červen 2021 12:00
Celý článek...
 
S prominutím 31. května PDF Tisk Email
Pondělí, 31 Květen 2021 07:32

Výběrko

Koncem minulého týdne uběhl termín přihlášek na pozici ředitele Městského kulturního střediska. Důvodem je, že Jaromíra Hanáčková, podle sdělení starosty Pavla Pacala, odchází do důchodu.

Když jsme se začali touto problematikou zabývat, zjistili jsme, že současná ředitelka Hanáčková může odejít leda tak do předčasného důchodu.To vzbudilo podezření. Od vždy dobře informovaného zdroje z radnice jsme se dozvěděli, že paní ředitelka v MKS zůstane, ale na nižší pozici. Proč tedy takévé tanečky?

Od stejného zdroje máme informaci, že si už Jaromíra Hanáčková našla nástupkyni. Má jí být Pavlína Štěrbová, která dříve působila ve firmě Yashica. V kultuře tedy nemá nějakou velkou praxi, ale konexemi vládne.

Celý článek...
 
AD obchvat PDF Tisk Email
Čtvrtek, 22 Duben 2021 11:09

 

Kasační stížnost, kterou 13. dubna 2021 zamítl Nejvyšší správní soud České republiky, byla pouze odvoláním proti rozsudku Krajského soudu v Brně, který nevyhověl návrhu na zrušení části Zásad územního rozvoje Kraje Vysočina, týkajících se vymezení koridoru pro obchvat Třebíče. V žádném případě se nejednalo o „potvrzení správnosti trasy třebíčského obchvatu“ jak opět demagogicky uvádí Město Třebíč na svém webu a Facebooku. NSS se v odůvodnění svého zamítavého rozhodnutí konstatuje pouze porovnávání stávajícího stavu – tedy průtahu a průchvatu z dokumentace, kterou předložil Kraj Vysočina. Variantním řešením – tedy vybudováním velkého, skutečného obchvatu Třebíče se vůbec nezaobíral.

NSS též uvádí, že námitky proti trase průchvatu bude možné řešit v navazujících řízeních, což je např. Územní plán Třebíče, nebo následná stavební řízení. Žaloba na zrušení části územního plánu týkající se průchvatu je v současné době ve fázi příprav a brzy bude podána.

Celý článek...
 
S prominutím 21. března PDF Tisk Email
Neděle, 21 Březen 2021 12:44

Nechápavě jsem kroutil hlavou, když jsem pozoroval, kam se ti hasiči snaží nacpat své obřím auto. Ulička je evidentně příliš úzká, auta parkují po obou stranách, ani SUVéčko se neprotáhne. Natož plošina. To nemůže vyjít.

Kupodivu to vyšlo. Svalnatí chlapíci vyskákali z kabiny hasičské cisterny a začli mobilní plošině klestit cestu. Každé auto v dvoudobém rytmu rozhoupali a za současného bočního tlaku a mohutného ryku je posunuli na chodník. Jedno, druhé, třetí,….

Svitlo mi, že jde o cvičení, o jakýsi test neprůjezdnosti ulic na našem sídlišti. Proč však dokazují to, co všichni dobře víme? Proč tyto manévry dokumentuje fotograf a hlavní hasič točí kamerou?

Jediné, co mi dávalo smysl je, že chtějí dosáhnout nápravy neutěšeného stavu. Třeba chce město budovat podzemní parkoviště pod zelenými plochami, jak to známe z měst na západ od nás. Docela určitě však bude odstrašující příklad sloužit při plánování nových obytných zón.

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 1 z 79