Banner

TopBanners

Nacházíte se zde: Home Aktuality
Aktuality
Ani Třebíč neumí šetřit vodou PDF Tisk Email
Sobota, 07 Prosinec 2019 10:15

Průzkum, kterého se účastnilo 35 obcí z celé republiky a jenž iniciovala společnost Wavin,zrealizovala agentura Strateggo na přelomu srpna a září 2019. Ukázal, že obce zúčastněné v průzkumu jsou špatně připravené na následky sucha, které nás už několik let sužují. Například v loňském roce bylo suchem postiženo 92 % území České republiky a začátkem letošního roku byl stav podzemních vod dokonce na nižší úrovni než v roce 2018. Z výsledku průzkumu vyplynulo, že koncepční plán, který by řešil rozvoj vodního hospodářství v souvislosti s nedostatkem vody, má pouze 27 % obcí z těch, kteří byli účastníky průzkumu. Překvapením bylo také zjištění, že více než 50 % dotazovaných obcí nevyužilo a ani neplánuje využít dotace určené pro řešení extrémního sucha.

Ministerstvo zemědělství nabízí podporu

Přitom Ministerstvo zemědělství ČR koncem loňského roku vyhlásilo, že na boj proti suchu rozdělí 800 milionů korun. Obce, které dotace čerpaly, využily nejčastěji programy Odbahnění a výstavba rybníků a vodních nádrží nad 2 hektary, Podpora opatření na drobných tocích a malých vodních nádržích, Podpora výstavby a zhodnocení infrastruktury vodovodů a kanalizací či Dešťovka pro obce.

Jak by asi dopadla Třebíč, kdyby se průzkumu účastnila?

Celý článek...
 
Stíny 7. prosince PDF Tisk Email
Sobota, 07 Prosinec 2019 10:10

Ukradl seniorce peněženku

V průběhu večera ze středy 4. prosince na čtvrtek okradl pachatel v Třebíči seniorku. Žena byla na kulturní akci v budově na Masarykově náměstí. Z kabelky, kterou měla žena při sobě, jí pachatel v nestřeženém okamžiku odcizil peněženku. Žena v ní měla kromě finanční hotovosti uloženou platební kartu, osobní doklady a další věci. Krádeží jí vznikla škoda přes dva tisíce korun. Případ začali po přijetí oznámení prověřovat policisté. Provedli šetření a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže a přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Po pachateli policisté pátrají.

Jana Kroutilová

 
Chladící věže v novém kabátě PDF Tisk Email
Sobota, 07 Prosinec 2019 10:06

Nový kabát má od dnešního dne jedna z chladicích věží Jaderné elektrárny Dukovany. Energetici tak po 10 měsících dokončili obnovu stavebních částí věže, která slouží k odvodu nevyužitelného zbytkového tepla při bezemisní výrobě elektřiny. Díky modernizaci vnitřních vestaveb se také podařilo značně snížit množství kapiček vody unášených prouděním vzduchu ve věži a tím i spotřebu vody z řeky Jihlavy. Náklady na celkovou opravu věže elektrárnu přišly na více jak padesát milionů korun.

Z chladicích věží, které jsou dominantou elektrárny, stoupá čistá vodní pára. Při maximálním výkonu všech čtyř bloků je současná maximální hodnota odparu 1m3/s. K viditelnému poklesu odparu došlo po provedené modernizaci vnitřních částí vestaveb u všech osmi věží. Jde o tzv. eliminátory, tzn. lamelové rošty, na kterých se zachycují drobné kapky unášené prouděním vzduchu, které padají zpět do bazénu pod věží a významně tak snižují celkový odpar vody a její spotřebu. Jedná se tedy o bezemisní výrobu elektřiny, která společně s Jadernou elektrárnou Temelín pokrývá přes 40 procent spotřeby České republiky a díky kterým nemusí uhelné elektrárny spálit přes 26 milionů tun uhlí a do ovzduší tak nebylo vypuštěno cca 20 miliónů tun CO2.

Celý článek...
 
Stíny 6. prosince PDF Tisk Email
Pátek, 06 Prosinec 2019 07:32

Řidička byla pod vlivem drog

Policisté odhalili včera na Třebíčsku řidičku, která usedla za volant pod vlivem drog. Ve středu 4. prosince jela po sedmé hodině večer s vozidlem Škoda Superb ve směru od Stříteže do Třebíče, kde ji na ulici Sucheniova zastavila policejní hlídka. Policisté provedli kontrolu. Dechová zkouška byla u ženy negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test byl u ní pozitivní na amfetamin a řidička přiznala užití pervitinu. Policisté jí zakázali pokračovat v další jízdě. Lékařskému vyšetření se odmítla bezdůvodně podrobit a dopustila se tak dalšího přestupku. Policisté ženě zadrželi řidičský průkaz. Je podezřelá ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.

Jana Kroutilová

 
Stíny 5. prosince PDF Tisk Email
Čtvrtek, 05 Prosinec 2019 10:10

Měl přes tři promile

V úterý 3. prosince přijali policisté po desáté hodině večer oznámení, že se v Třebíči na ulici Brněnská nachází muž, který se chová nevhodně. Na místo vyjeli policisté situaci prověřit. Zjistili, že značně opilý muž nejprve znečistil dveře výtahu obchodního domu a následně chtěl ve výtahu přespat. Policisté muži při dechové zkoušce naměřili hodnotu přes tři promile alkoholu. Opilého čtyřicetiletého muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

Jana Kroutilová

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 1 z 749