Banner

TopBanners

Nacházíte se zde: Home Aktuality
Aktuality
Slavnostní otevření expozice Děti Antonína Kaliny PDF Tisk Email
Pátek, 15 Únor 2019 10:29

V roce 2012 ocenil Izraelský památník obětí holocaustu Yad Vashem titulem Spravedlivý mezi národy Antonína Kalinu z Třebíče za záchranu tisícovky dětí v koncentračním táboře Buchenwald.

Během následujících sedmi let se uskutečnila řada aktivit s cílem zviditelnit Kalinovu osobnost a uctít jeho nezištný hrdinský čin. Američtí dokumentaristé natočili dojemný příběh Kinderblock 66 - Návrat do Buchenwaldu, reportér a spisovatel Stanislav Motl napsal knihu a natočil film, prezident Miloš Zeman udělil hrdinovi in memoriam státní vyznamenání Za zásluhy o stát I. stupně.

Ani Kalinova rodná Třebíč nezůstala pozadu. Již v roce 2013 se podařilo zkontaktovat Kalinovy příbuzné a uspořádat na radnici jejich setkání. Následovalo udělení čestného občanství a odhalení pamětní desky na budově bývalé židovské školy, kterou Kalina navštěvoval. V roce 2017, u příležitosti 115. výročí hrdinova narození byla k jeho poctě otevřena Pamětní síň.

Celý článek...
 
Stíny 15. února PDF Tisk Email
Pátek, 15 Únor 2019 10:08

Úmyslně poškodil domovní dveře

Ve středu 13. února po osmé hodině večer vyjížděli třebíčští policisté do ulice Vltavínská, kde se měl pohybovat opilý a agresivní muž, který tloukl a kopal do dveří jedné z tamních budov, které tím poškodil. Po příjezdu na místo policisté muže opakovaně vyzvali, aby zanechal svého protiprávního jednání, na což nereagoval. Z tohoto důvodu ho zajistili a přiložili mu pouta. Poté osobu ztotožnili jako třiatřicetiletého muže a provedli s ním dechovou zkoušku na z jištění přítomnosti alkoholu, která byla pozitivní a vykazovala hodnotu 1,92 promile. Jelikož muž neskýtal záruky, že ve svém jednání nebude pokračovat, tak ho policisté převezli na Protialkoholní záchytnou stanici do Jihlavy k Vystřízlivění. Následně případ zadokumentovali jako přečin výtržnictví, za který hrozí až tříletý pobyt ve vězení.

David Linhart

 
Odstávka 3. bloku je u konce, EDU jede na výkon PDF Tisk Email
Čtvrtek, 14 Únor 2019 09:46

Od dnešní sedmé hodiny ranní jsou v provozu všechny čtyři výrobní bloky JE Dukovany. Energetici na 3. výrobním bloku ukončili první letošní odstávku pro výměnu paliva. Štěpná reakce byla na třetím bloku obnovena v úterý, blok byl připojen do sítě v noci na čtvrtek, kdy začal vyrábět elektrickou energii. Aktuální výkon reaktoru je 35 %. V následujících dnech budou operátoři pokračovat v předepsaných kontrolách a postupně zvyšovat výkon.  Plného výkonu by měla elektrárna dosáhnout na konci týdne.

V průběhu odstávky třetího výrobního bloku energetici vedle výměny jedné pětiny paliva, provedli montáž nových zařízení a komponent ve velkém rozsahu. Časově nejnáročnější byla instalace nových podružných rozvaděčů a výměna ochran rozvoden, při které došlo k významné modernizaci systému, který chrání největší zařízení a spotřebiče v elektrárně.

Celý článek...
 
Stíny 14. února PDF Tisk Email
Čtvrtek, 14 Únor 2019 09:38

Opilce zajistili

V úterý 12. února přijala před desátou hodinou dopoledne zdravotnická záchranná služba a policisté na tísňové lince volání od zjevně opilého muže. Muž se dožadoval jejich příjezdu do obce na Hrotovicku s tím, že potřebuje pomoc. Zdravotníci i policisté na místo vyjeli, zjistili, že muž uváděl informace, které nebyly pravdivé, a ve skutečnosti nikdo pomoc nepotřebuje. To ale šedesátiletému muži nestačilo, dál opakovaně volal na tísňové linky, a to i když byl vždy upozorněn, že se dopouští protiprávního jednání, a navíc byl vulgární. Policisté opět na místo vyjeli a muže zajistili. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 2,9 promile alkoholu. Policisté opilého muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Je podezřelý ze spáchání přestupku, který policisté šetří.

Řidič byl pod vlivem drog

V úterý 12. února zastavili policisté před devátou hodinou dopoledne u obce Rouchovany vozidlo Volkswagen Golf.

Celý článek...
 
Už 400 alejí vzniklo díky ČEZu PDF Tisk Email
Středa, 13 Únor 2019 09:11

Lípy, habry, jabloně, či třeba keřové růže a další druhy dřevin zapouštějí kořeny v obydlených místech i volné krajině díky grantovému řízení Stromy už osm let. Skupina ČEZ se svou nadací každoročně podporuje projekty zaměřené na výsadbu zeleně s cílem prospět životnímu prostředí, loni takto darovala městům a obcím přes 3,7 mil. korun.

Stromy doprovázejí naše cesty odjakživa, proto jejich vykácení nebo špatný stav málokdy unikne naší pozornosti. Obvykle považujeme lokality s bohatou zelení za přívětivější. Stromy ale zdaleka neplní jen estetickou funkci. Šikovně umístěná zeleň také snižuje negativní důsledky urbanizovaného prostředí, je schopná zvyšovat vlhkost vzduchu a tlumit výkyvy teploty. Funguje jako významný producent kyslíku, částečně vzduch zbavuje škodlivých plynů a pachů a slouží rovněž jako přirozený kryt a zdroj potravy pro drobné živočichy, větrolam nebo protihluková stěna.

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 1 z 692