Banner

TopBanners

Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy
Zprávy
Automat měří tělesnou teplotu PDF Tisk Email
Pátek, 09 Duben 2021 12:12

Absolvování automatického měření teploty pomocí čtyř nově instalovaných speciálních teploměrů je od dubna jednou z nutných podmínek pro vstup do střeženého prostoru Jaderné elektrárny Dukovany. Energetici tak pokračují v dalším posilování proticovidových opatření.

„Obě jaderné elektrárny Dukovany a Temelín jsou součástí kritické infrastruktury, proto jsme s ochrannými opatření téměř vždy v předstihu a nad rámec běžných standardů,“ zdůraznil Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika. Tomu odpovídají i přijatá ochranná opatření v souvislosti s nemocí COVID-19. Kromě preventivního testování zaměstnanců je to například práce z domova, povinnost nošení roušek, komunikace prostřednictvím on-line prostředků nebo třeba režimová opatření v jídelnách nebo autobusech.

Nový způsob měření tělesné teploty zabere jen pár sekund a nahradí dosavadní způsob měření, které prováděli pracovníci ostrahy.  Vše přitom probíhá rychle a jednoduše.

Celý článek...
 
Najel 4. blok EDU PDF Tisk Email
Čtvrtek, 08 Duben 2021 11:57

ČEZ právě ukončil odstávku pro plánovanou výměnu paliva a obnovil výrobu elektřiny na čtvrtém bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Už v pondělí dopoledne energetici obnovili v reaktoru řízenou štěpnou řetězovou reakci a dnes v 0:00 hod začal blok opět dodávat bezemisní elektřinu do přenosové sítě. Plného výkonu 2000 MW by měla elektrárna dosáhnout do konce týdne, kdy budou v provozu všechny čtyři dukovanské bloky na plném výkonu.

Čtvrtý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany energetici odstavili v polovině února pro výměnu paliva. V jejím průběhu vyměnili 90 palivových kazet za čerstvé, provedli rozsáhlé revizní a servisní práce na zařízení primárního i sekundárního okruhu a plánovanou modernizaci systémů.

„Všechny plánované práce, kontroly a opravy zařízení se nám podařilo dokončit už před Velikonocemi. Řízenou štěpnou reakci jsme v reaktoru obnovili na Velikonoční pondělí. Následné testy zařízení prokázaly řádný stav zařízení splňující bezpečný a spolehlivý provoz,“ popisuje spouštění čtvrtého bloku ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín.

Celý článek...
 
Oranžové přechody chrání chodce PDF Tisk Email
Čtvrtek, 08 Duben 2021 07:14

Celá pětina smrtelných nehod chodců se odehraje na vyznačeném přechodu. Nejčastější příčinou bývá nepozornost řidiče vozidla, který chodce prostě přehlédne. Nadace ČEZ pomáhá už sedmým rokem smutné statistiky měnit. Obce a města mohou získat na zvýšení bezpečnosti přechodů až 120 000 korun. Žádosti přijímá nadace do konce dubna.

Nejvíce srážek vozidel s chodci se podle statistik odehraje v noci, při snížené viditelnosti. Dobře osvětlené přechody tak přirozeně snižují riziko nehody. Podle expertů je to až o 65 %. Už od roku 2013 proto Nadace ČEZ pomáhá městům a obcím lépe zabezpečit frekventované přechody pro chodce právě prostřednictvím kvalitního osvětlení. Získat mohou až 120 tisíc korun. Grantové řízení otevřela Nadace ČEZ i letos, žadatelé se mohou hlásit až do konce dubna.

Celý článek...
 
Pilotní projekt nové metody kontroly přidružené šachty reaktoru PDF Tisk Email
Středa, 07 Duben 2021 16:58

 

Odborníci z JE Dukovany pomocí speciálního snímacího zařízení, provedli pilotní kontrolu korozivzdorné (nerezové) výstelky 14 metrů hluboké šachty na postamentu rektoru čtvrtého výrobního bloku. První takto provedené nepřímé vizuální ověření stavu povrchu korozivzdorné nerezové výstelky poskytlo vyšší kvalitu a míru detailu kontrolovaného zařízení. To vše bez jinak nutné přítomnosti personálu uvnitř šachty a s vyšší bezpečností jejího provádění.

„Zavádění nových kontrolních metod a využívání nových technologií pro provádění kontrol na jaderných elektrárnách je jedním z dlouhodobých projektů, který nám pomáhá při přípravě zařízení na dlouhodobý provoz elektrárny. Tento pilotní projekt potvrdil efektivnost i požadovanou kvalitu výstupů při provádění vizuálních kontrol zařízení“ uvedl Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Celková kontrola trvala jen 3 hodiny, během kterých technici pořídili 9 500 ks detailních fotografií s rozlišením 40 Mpx. Z nich pak vytvořili 3D model a rozvinutý plášť celé výstelky, který bude sloužit jako podklad pro vyhotovení mapy indikací stavu povrchu.

Celý článek...
 
V Dukovanech ve středu proběhnou rozšířené zkoušky sirén PDF Tisk Email
Úterý, 06 Duben 2021 14:08

Hned dvakrát budou ve středu 7. dubna probíhat funkční zkoušky sirén Jaderné elektrárny Dukovany.

Ověření funkčnosti proběhne současně s celostátní zkouškou sirén IZS, která začne v pravé poledne. Oproti celostátní zkoušce sirén bude v Dukovanech testování delší a bude se opakovat v čase 12:15 hod. Sirény dukovanské jaderné elektrárny se rozezní nepřerušovaným tónem v délce 140 vteřin, který může být slyšitelný v širokém okolí. Na tyto zvukové signály není nutné reagovat.

Energetici o prováděných zkouškách nebo probíhajících cvičeních informují z preventivních důvodů v předstihu celé široké okolí. Informaci poskytují starostům obcí z 20 km pásma kolem elektrárny a obyvatelům, kteří jsou registrovaní do SMS informačního systému elektrárny, zasílají textovou zprávu na mobilní zařízení. Rozšířená zvuková zkouška sirén probíhá v Dukovanech dvakrát ročně. Další testování proto čeká energetiky a obyvatele regionu v říjnu.

 

Jiří Bezděk

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 1 z 753