Banner

TopBanners

Nacházíte se zde: Home Aktuality Rozhovory
Rozhovory
Exkluzivní rozhovor ředitele EDU o příčině neplánované odstávky PDF Tisk Email
Pátek, 06 Září 2019 11:31

Druhý dukovanský blok stojí již dva měsíce. Na vině je netěsnost jedné z tisíců trubiček parogenerátoru, tedy výměníku tepla mezi primárním a sekundárním okruhem. Protože se podle délky nucené odstávky evidentně nejedná o běžnou netěsnost, požádali jsme o rozhovor na toto téma ředitele JE Dukovany Ing. Miloše Štěpanovského.

K čemu parogenerátor v elektrárně slouží?

Parogenerátor je výměník tepla. Slouží k výrobě páry, která pak pohání dvě rovnotlaké turbiny se čtyřmi turbogenerátory o výkonu 255 megawatt.

Jaká je konstrukce parogenerátorů v Dukovanech?

Každý ze čtyř reaktorových bloků elektrárny je osazen šesticí parogenerátorů, umístěných v hermetických boxech hluboko pod podlahou reaktorového sálu. U nás jsou umístěny horizontálně. Voda z primárního okruhu reaktoru ohřátá na 300 stupňů Celsia se přivádí do parogenerátoru, tam se rozdělí do 33 tisíc teplosměnných trubiček, které jsou ochlazovány sekundární vodou. Z té se vlivem tepla a nižšího tlaku vytváří pára. V JE Dukovany vyrobí během hodiny 477 tun páry o teplotě 260 °C a výstupním tlaku 4,75 MPa. Voda se po kondenzaci v kondenzátorech znovu předehřívá a je vedena zpět do parogenerátoru.

Co se vlastně přihodilo, že elektrárna již více než 60 dní stojí?

Celý článek...
 
Händel poprvé v Přibyslavicích PDF Tisk Email
Neděle, 15 Květen 2016 07:21

V neděli 8. května 2016 se kostel Narození Panny Marie v Přibyslavicích rozezvučel hudbou úchvatného barokního oratoria Georga Friedricha Händela Mesiáš v podání známého třebíčského souboru Musica animata za doprovodu Smyčcového orchestru ZUŠ Třebíč a smyčcového kvartetu Ad Hoc Quartet.

Co všechno obsahuje nastudování tak náročného díla s amatérskými zpěváky a hudebníky (profesionály lze spočítat na prstech jedné ruky) jsme se zeptali manažera a dirigenta souboru Karla Tomka.

KT: V první řadě to vyžaduje náležité množství drzosti a odvahy, protože se jedná o skladbu, která v mnohém hraničí s hudebními schopnostmi průměrného zpěváka a instrumentalisty. Protože ale velmi dobře znám nejen kvalitativní možnosti našich zpěváků a hudebníků, ale také jejich odhodlání překonat sám sebe, jít do rizika s nadějí na úspěšný konec a znám jejich lásku k daru hudby a radost ze sborového kolektivu, do studia jsme se před více než rokem pustili s nadšením. Mimo perfektního logistického zabezpečení sboru (nácvikové mp3, online organizace zkoušek a soustředění) to vyžadovalo ode všech hodně pokory, tolerance a zodpovědnosti za společné dílo. Jakýkoli individualismus musel jít stranou. Zní to možná v dnešní moderní době až diskriminačně, ale nastudovat dílo, jehož podstata stojí na jasném hudebním řádu, vyžaduje obdobný řád i při přípravě.

Celý článek...
 
Do Infocentra JE Dukovany vstoupil půlmiliontý návštěvník PDF Tisk Email
Čtvrtek, 20 Červen 2013 00:00

U vstupu do IC vítají návštěvníky dvě průvodkyně a rozdávají oranžové kartičky opatřené z jedné strany logem společnosti a z druhé strany čísly v číselné řadě od 499 987. Studenti si netušeně lístečky přebírají a plynule přechází do kinosálu k úvodnímu zahájení exkurze. Před jejím započetím přichází Petr Spilka se svým týmem a vyzývají držitele kartiček s čísly 499 999, 500 000 a 500 001, aby předstoupili a dozvěděli se důvod celé akce. Atmosféra v sále je zvídavá a „dá se krájet „.

Jako první přichází Adéla Holcová, následně Miriam Danielková a jako třetí Míša Skokanová.

Certifikát půlmiliontého návštěvníka IC JE Dukovany obdržela Miriam Danielková ze Zhoře u Skutče, které jsme se krátce zeptali:

Celý článek...
 
Rozhovor s končící zastupitelkou PDF Tisk Email
Středa, 25 Leden 2012 08:13

Odstupující zastupitelka Marie Rynešová poskytla rozhovor dennímu tisku. Protože však nebyl zveřejněn, rozhodli jsme se s jeho obsahem seznámit čtenáře iHoNem.cz.

 

Rozhodla jste se odejít ze zastupitelstva, protože se domníváte, že nemáte podporu ani starosty Pavla Heřmana, ani ostatních zastupitelů ze strany HZNR!. V čem to spatřujete?

Nedomnívám se, je to fakt. Když jsem těsně po sečtení volebního výsledku v druhý den voleb šla s Pavlem Heřmanem na první schůzku vítězných stran do firmy Kapucín, uvítal mne Milan Zeibert (Břehy) slovy: „Ty seš tady taky?“ Bylo mi rázem jasné, že už před volbami musela být dohoda o personálním obsazení radnice. Další reakce Pavla Heřmana, Petra Škarabely a Jolany Smolové mne v tom jen utvrdily. Lidé z vlastní kandidátky hledali důvody, proč nemám být v radě města.

Proč tomu tak je? V nové koalici došlo zřejmě ke shodě v tom, že bude výhodné pokračovat v zajetých kolejích, jen „osoby a obsazení“ se vymění. Moje názory všichni znají. Jsem proti korupci a zvýhodňování kamarádů. Na tom se není možno se mnou domluvit.

  

V tisku jste uvedla, že nesouhlasíte se směřováním současné radnice. Kam tedy směřuje?

Především se mi nelíbí nastavené priority. V době krize nelze rozhazovat, připravit rozpočet s deficitem 99 miliónů korun, což mimochodem představuje 20,4% !!! To si ani vláda socialistů nedovolila. V Třebíči středopravá koalice ano.

Aktualizováno Pondělí, 23 Červenec 2012 07:07
Celý článek...
 
V Dukovanech jsou připraveni PDF Tisk Email
Čtvrtek, 25 Srpen 2011 07:41

Noční můrou každého energetika je rozpad elektrizační soustavy, tzv. blackout. Je to kritický režim, který může přivodit rozsáhlé škody na majetku a způsobit dokonce omezenou funkci či nefunkčnost zařízení a institucí, které jsou na dodávce elektrické energie závislé. Ať už jde o školy, výrobní závody, obchody, úřady a nemocnice. Tiskový mluvčí JE Dukovany Petr Spilka nám vysvětlil, jak by takový stav vypadal z hlediska EDU.

Jste v EDU připraveni na takový výpadek energie?
Na blackout jsou Dukovany připraveny nadstandardně. Vyplývá to z blízkosti dvou významných vodních zdrojů, přečerpávací elektrárny Dalešice – Mohelno a elektrárny Vranov nad Dyjí, které mají schopnost startu ze tmy (blackstartu) a podání napájení do Dukovan, jenž byly ověřeny praktickou zkouškou. Další výhodou je dobrá propojitelnost rozvodného uzlu Slavětice – Sokolnice, která poskytuje Dukovanům rezervní napájení. To umožňuje obnovu doslova ze všech světových stran.

Aktualizováno Pátek, 09 Září 2011 07:56
Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 Další > Konec >>

Strana 1 z 2