Banner

TopBanners

Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy Radnice chystá další restrikce při parkování
Radnice chystá další restrikce při parkování PDF Tisk Email
Pondělí, 22 Březen 2021 09:34

Třebíč chce zlepšit podmínky parkování

Na přeplněná parkoviště na třebíčských sídlištích poukazují mimo jiné četné stížnosti místních občanů, řidičů vozidel zimní údržby a svozových odpadových vozů i počty pokut za špatné parkování. Koncem února proběhla v Třebíči také zkouška průjezdnosti hasičských vozidel ulicemi Třebíče, v rámci kampaně 3 metry k životu, jíž hasiči na špatnou průjezdnost ulic upozorňují. Do některých ulic se s hasičským autem kvůli špatně zaparkovaným autům vůbec nedostali.

Problematika dopravy v klidu, tedy aut parkujících v ulicích, trápí většinu českých měst a mnohá přistupují k dílčím opatřením. Město Třebíč nechalo zpracovat podrobnou analýzu celkového stavu dopravy ve městě, včetně parkování. A připravuje koncepční řešení, které by sídlištím, místním občanům i obsluhujícím vozidlům pomohlo.

Zásadními problémy parkování jsou: vzrůstající míra automobilizace, dosažení kapacity v centru, historickém jádru a oblastech s vysokou hustotou osídlenosti a odstavování rozměrných vozidel v rezidentních oblastech.

V rezidentních lokalitách s největšími problémy bude proto od 1. dubna letošního roku zavedeno omezení parkování nákladních vozidel kategorie „N“, což jsou rozměrnější auta, používaná převážně k výdělečné činnosti. Tato, většinou firemní auta, by měla parkovat na soukromých pozemcích. Protože opatření se bude týkat omezení stání těchto vozidel, zásobování tím dotčeno nebude. Tato první opatření z celkového konceptu se budou týkat lokalit Borovina, Dukovanská, Generála Svobody, Horka-domky, Marie Majerové, Na Kopcích, Novodvorská, Obránců míru a vybraných ulic v lokalitě Nové Dvory (Moskevská, Tolstého, Čajkovského, Maxima Gorkého, Školní, Kyjevská). Podrobný přehled všech ulic, kterých se toto omezení týká, najdete na webu města.

Dalším návazným opatřením bude projekt rezidentního parkování, který radnice aktuálně připravuje. Hlavním cílem koncepce je zajištění parkování pro rezidenty, zajištění průjezdnosti ulic a eliminace služebních vozidel. Jednoduše řečeno: Jde hlavně o to, aby lidé, kteří na daném sídlišti bydlí, měli kde legálně zaparkovat.

Náhradní parkovací plochy v docházkové vzdálenosti:

- Lékařský dům Vltavínská

- ul. Znojemská (Alfa, Na Hvězdě)

- ul. Koželužská, u točny MAD

- ul. M. Majerové – přilehlá parkoviště

- parkoviště nad a pod OC „Vysočina“

- ul. Míčova vč. přilehlých ploch

- ul. Modřínová – přilehlá parkoviště

- ul. Samešova

- ul. Brněnská vč. přilehlých ploch

- parkoviště u Atomu

- parkoviště u Laguny

Irini Martakidisová