Banner

TopBanners

Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy Lidé vybrali investice v participativním rozpočtu
Lidé vybrali investice v participativním rozpočtu PDF Tisk Email
Neděle, 06 Prosinec 2020 13:34

V pondělí 30. listopadu o půlnoci skončila anketa, ve které lidé mohli vybírat z celkem osmi přihlášených projektů ty, které město v následujícím roce zrealizuje. Návrhy na zlepšení veřejného prostoru podávali do takzvaného participativního rozpočtu občané do konce června letošního roku.

Po zhodnocení jednotlivými odbory, zda jsou projekty realizovatelné, pak lidé mohli vybírat z osmi projektů ty, které považovali za největší přínos pro město a jeho obyvatele. Vybrány byly návrhy do 3,6 milionu korun, které získaly nejvíce hlasů.

V anketě hlasovalo celkem 1.804 respondentů. Nejvíce hlasů, celkem 1.053, získala obnova nádvoří u ZŠ Benešova. Jedná se o vybudování herní zóny pro sídliště v okolí základní školy Benešova, jejíž součástí jsou lanové aktivity a malba herních prvků na zámkovou dlažbu, doplnění laviček a instalace basketbalového koše. Předpokládané náklady na tento projekt jsou ve výši 637.760 korun.

Druhým projektem s nejvyšším počtem hlasů je vybudování dětského hřiště pod kaštanovou alejí u hlavního vstupu do parku v Libušině údolí. Zde přibydou skluzavky, lezecké stěny a další prostor pro sportovní aktivity. Předpokládané náklady činí 640 tisíc korun a v anketě projekt získal 778 hlasů.

Třetí návrh, kterému udělili lidé 751 hlasů, je rekultivace okolí rybníku Kuchyňka. Projekt předpokládá zbudování naučné stezky a mobiliáře a opravu pláže u rybníka. Předpokládané náklady jsou 948 tisíc korun.

Čtvrtý projekt, který bude z participativního rozpočtu podpořen, je vybudování hravého chodníku u základní školy Kpt. Jaroše. Zahrnuje nový mobiliář, úpravu zeleně, hrací plány pro člověče nezlob se, šachy nebo skákacího panáka, hmyzí domečky nebo bosou stezku. Náklady na tuto akci jsou zhruba 900 tisíc korun.

Celkem budou tedy podpořeny čtyři projekty v předpokládané výši 3.125.760 korun a město je zrealizuje v příštím roce.

Návrhy, které lidé v anketě nevybrali, jsou venkovní workoutové hřiště na Hájku, rekonstrukce povrchu účelové komunikace na pozemku č. 1491/2, úprava hřiště v Novodvorské ulici a revitalizace odpočinkové zóny u klubu Hájek.

Anketa byla na webu města k dispozici od 1. října do 30. listopadu. Každý hlasující měl k dispozici tři kladné a jeden záporný hlas. Ten mohli lidé přidělit až po udělení dvou kladných hlasů.

Irini Martakidisová