Banner

TopBanners

Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy Na náměstí pokračuje archeologický průzkum
Na náměstí pokračuje archeologický průzkum PDF Tisk Email
Pátek, 16 Říjen 2020 08:08

Také v říjnu pokračují archeologové v záchranném výzkumu v prostoru náměstí. I v dalším úseku přibývají nálezy jednotlivých artefaktů i nálezy z oblasti nemovitých památek, tedy různé kamenné či dřevěné konstrukce, zahloubené objekty a podobně.

„Objevili jsme několik úseků pozdně středověké až raně novověké kamenné kanalizace, novověké větvě dřevěných vodovodů, pozůstatky nadzemních staveb v podobě kůlových konstrukcí a kamenný základ pro nadzemní dřevěnou stavbu (pravděpodobně krám). V prostoru blíže radnici byl odkryt relikt ploché kamenné konstrukce (nejspíše pec) z doby před vznikem vlastního města (konec 12. až 1. pol. 13. století),“ popsal nálezy hlavní archeolog Mgr. Aleš Hoch, Ph.D. z Archeologického oddělení Muzea Vysočiny Jihlava.

„Z posledních artefaktů, které ke sbírce přibyly, je to například nožík s dřevěnou rukojetí ze 14. století, prsten, datovaný do 1. poloviny 14. století nebo vodovodní potrubí (16. – 18. století),“ doplnil starosta Pavel Pacal.

Dalšími dosud nalezenými artefakty jsou kromě keramického materiálu a zvířecích kostí například podkovy, nože, hřeby, jehly, rybářské háčky, misky, lžičky, části obuvi, šperky nebo mince.

„Po ukončení archeologického výzkumu budou nálezy vystaveny v prostorách třebíčského muzea. Dohodli jsme se, že výstava pro veřejnost potrvá minimálně půl roku,“ uvedl Pavel Pacal.

Irini Martakidisová