Banner

TopBanners

Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy Na občany Třebíče kašlou
Na občany Třebíče kašlou PDF Tisk Email
Pátek, 27 Září 2019 07:32

Končí poslední vlak z Brna do Třebíče?

„Vážení cestující, osobní vlak číslo 4840 ve směru Třebíč, společnosti České dráhy, s pravidelným odjezdem ve 22:44 z provozních důvodů nejede. Město Třebíč se nezasadilo o zachování tohoto spoje a Kraj Vysočina jej mimo pátek a sobotu již nezaplatí. Omluvte prosím zrušení vlaku.“

Asi takto by s trochou nadsázky mohlo znít typické hlášení ve stanici Brno hlavní nádraží od 15. prosince 2019. Jedná se o datum, kdy dojde k celostátní změně železničního jízdního řádu, která tentokrát Třebíč znatelně ovlivní. Proto jsem toto téma otevřel na posledním jednání zastupitelstva města v bodě Různé. V čem je problém?

 

Zrušení posledního spoje z Brna do Třebíče

V posledním návrhu jízdního řádu z 2. září je zrušen spoj z Brna do Třebíče s odjezdem ve 22:44 mimo pátky a soboty. Nově tak bude poslední možností, jak se dostat zpět, spoj ve 20:44. To však způsobí spoustu problémů, a to zejména pracujícím, kteří denně dojíždí za prací na směnný provoz do Brna. Komplikace nastanou i občanům jedoucí do Brna za přáteli či společenskými událostmi. Nutno podotknout, že jsou na dosavadní poslední vlak navázány též přípoje dálkových vlaků ze směru Ostrava, Vídeň či Bratislava.

Apel dopravní komise města

Téma nového železničního jízdního řádu jsme řešili již na květnovém i zářijovém jednání dopravní komise. Přijali jsme dokonce usnesení, která důrazně apelovala na všechny představitele města působících ve strukturách Kraje Vysočina, aby se zasadili o zachování tohoto spoje. Jelikož jsme však ze strany vedení města žádnou zpětnou vazbu, na zastupitelstvu jsem se dotázal přímo starosty města a zároveň krajského náměstka hejtmana Pavla Pacala, jestli probíhala jednání na kraji ohledně zachování tohoto spoje. Dočkali jsme se odpovědi pouze v obecné rovině, že nějaké schůzky probíhaly a že kraj s tímto vlakem prozatím skutečně nepočítá. Ovšem stále je prý možnost jeho zachování.

Ona možnost je však bohužel minimální. Železniční jízdní řád není možné měnit ze dne na den. K jeho schvalování dochází několik měsíců před začátkem platnosti. Problémy nejsou pouze legislativní, ale také provozní, kdy dopravce musí vyřešit oběhy vozidel či směny obsluhujícího personálu.

Aleš Novák

 

Aktualizováno Pátek, 27 Září 2019 07:39