Banner

TopBanners

Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy Hradozámecká noc na památkách Kraje Vysočina
Hradozámecká noc na památkách Kraje Vysočina PDF Tisk Email
Čtvrtek, 29 Srpen 2019 05:41

 

Velkolepé rozloučení s létem čeká na návštěvníky, kteří v sobotu 31. srpna zamíří na některou z památek ve správě Národního památkového ústavu v Kraji Vysočina. Během Hradozámecké noci se v Náměšti nad Oslavou před zraky přítomných odehrají vážné i veselé události z dob minulých. Průvodcem jim bude zámecký pán a možná se zjeví i Bílá paní. Noční kostýmované prohlídky v Jaroměřicích nad Rokytnou seznámí návštěvníky s nejvýznamnějšími majiteli zámku. V Telči se rodiče s dětmi vydají na pohádkovou stezku zámeckým parkem.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou

Během Hradozámecké noci se návštěvníci Jaroměřic nad Rokytnou seznámí s někdejšími majiteli zdejšího zámku. „Pro letošní sezónu jsme připravili výstavu s názvem ´Questenbergové na Jaroměřicích nad Rokytnou. Od pole válečného po objetí múz´ Výstava pojednává o historii nejvýznamnějšího rodu, kterému kdy Jaroměřice patřily, o rodu Questenbergů. První z rodiny byl Gerhard, který se vyznamenal na bojištích třicetileté války a posledním byl hrabě Jan Adam z Questenberga, pro něhož byla vším hudba a divadlo. Toto téma bychom rádi přiblížili ve formě hraných kostýmovaných prohlídek“, ozřejmuje kastelán Radim Petr.

Prohlídky začínají od 19:00 hodin a vstupné stojí 160,- Kč. Pro velký zájem doporučujeme rezervaci předem.

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zšeřelými interiéry náměšťského zámku provede návštěvníky sám zámecký pán. Před jejich zraky se v podání Divadelní a kaskadérské společnosti Štvanci odehrají vážné i veselé události, které se na zámku staly. „Návštěvníci tak vstoupí do dávno minulých dob a spatří například zámeckou stráž v dobových kostýmech, výuku šlechtických tanců, školu šermu a řadu dalších dnes nám již málo známých situací běžného šlechtického života“, říká náměšťský kastelán Marek Buš.

Prohlídky začínají každou hodinu od 18:00 do 22:00. Plné vstupné je 120,- Kč, rodinné 310,- Kč.

Zámek Telč

Pohádkové rozloučení s létem čeká na rodiče s dětmi v zámeckém parku v Telči, který se během sobotního odpoledne promění v zakletou říši plnou rusalek, vodníků a skřítků.

„Na kilometrové trase zámeckým parkem na vás i vaše děti budou čekat pohádkové postavy a zvířátka ze začarovaného lesa. Děti budou u každého z nich muset plnit úkoly.  Budou lovit larvy z mraveniště, pomůžou vranímu skřetovi postavit domeček a hastrmánkovi rozpoznat jedovaté bylinky. Po splnění všech úkolů dostanou malí poutníci dárek z truhly u Stromu splněných přání“, přibližuje program Lucie Norková ze správy zámku.

Akce bude probíhat mezi 13. až 17. hodinou. Jednotné vstupné činí 70,- Kč.

Hradozámecká noc již od roku 2010 představuje památky v netradiční době a s netradičním programem jako místa neustále živá, na něž má smysl se vracet. Do Hradozámecké noci se každoročně zapojují desítky památek - hrady, zámky, kláštery, kostely, ale také vily nebo paláce. Každý rok se na některé z památek ve správě NPÚ odehrává hlavní program, v letošním roce to bude severočeský hrad Grabštejn.

Marek Buš

Radim Petr

Norek Bohumil

 

Aktualizováno Čtvrtek, 29 Srpen 2019 05:54