Banner

TopBanners

Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy Opravená kaplička zvítězila v krajském kole soutěže
Opravená kaplička zvítězila v krajském kole soutěže PDF Tisk Email
Středa, 06 Únor 2019 07:54

Během letních měsíců loňského roku byla celkově zrekonstruovaná kaplička Panny Marie v ulici Dělnické náměstí v Třebíči. Nyní kaplička zvítězila v krajském kole soutěže Památka roku 2018, v kategorii rekonstrukce do 2 milionů korun, kterou vyhlašuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

Výklenková kaplička Panny Marie je kulturní památkou od roku 1958, jedná se o barokní volně stojící kapličku obdélníkového půdorysu. Speciální řemeslné práce spočívaly v odstranění druhotných vrstev omítek až na autentickou omítku a v rekonstrukci plastického členění podle odkrytého originálu. Štukatérské práce směřovaly k historicky věrohodné podobě, docílené užitím srovnatelných technologických postupů.

„Celkovou obnovu kapličky jsme vedli tak, aby došlo k návratu její autentické architektonické podoby. Vycházeli jsme z dobových fotografií, které máme k dispozici,“ uvedl místostarosta města Pavel Janata.

Oprava kapličky byla provedena štukatérem Jindřichem Krejčím ze Štoků u Havlíčkova Brodu. Celkové náklady na rekonstrukci byly necelých 230 tisíc korun.

Jak si kaplička povede mezi ostatními krajskými vítězi, se dozvíme 28. března, kdy proběhne vyhlášení vítězů.

Irini Martakidisová

 

Aktualizováno Středa, 06 Únor 2019 08:02