Banner

TopBanners

Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy EDU: Klíčová je bezemisní, bezpečná a efektivní výroba
EDU: Klíčová je bezemisní, bezpečná a efektivní výroba PDF Tisk Email
Čtvrtek, 07 Únor 2019 00:00

V roce 2018 Dukovany vyrobily přes 14 270 MWh elektrické energie, díky kterým těžaři nemuselo být vytěžit a uhelné elektrárny spálit přes 13 milionů tun uhlí a do ovzduší tak nebylo vypuštěno cca 11 miliónů tun CO2. Dukovany sice mají osm 125 metrů vysokých chladicích věží, ze kterých však nevychází žádné zplodiny, ale čistá vodní pára.

V rámci instalovaného výkonu zdrojů českého energetického mixu tvoří jaderné elektrárny 20 %, reálně ale pokrývají více než třetinu celkové výroby. Loňská výroba Dukovan by vystačila na zásobování všech domácností ČR na 11 měsíců.

Výroba v Dukovanech by se podle ředitele elektrárny Miloše Štěpanovského měla zvýšit i v tomto roce, ale přesný plán výroby elektrárna nezveřejňuje. „Mohu jen potvrdit, že podle našich předpokladů bude výroba Dukovan v letošním roce opět o něco vyšší,“ sdělil ředitel elektrárny k plánu odstávek pro letošní rok. „V porovnání s předchozím obdobím jsme přešli na 13 měsíční palivové kampaně, což v praxi znamená, že nás letos čeká zahájení jen tří odstávek bloků pro výměnu paliva,“ dodává ředitel.

Nejvyšší výrobu zaznamenaly Dukovany v roce 2015 dodávkou 15 022 GWh elektrické energie do energetické soustavy.

Jiří Bezděk