Banner

TopBanners

Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy Občané se mohou vyjádřit k náměstí ve čtvrtek
Občané se mohou vyjádřit k náměstí ve čtvrtek PDF Tisk Email
Pátek, 25 Leden 2019 07:42

Třebíčské zastupitelstvo bude projednávat revitalizaci Karlova náměstí

Revitalizace Karlova náměstí v Třebíči se řeší mnoho let. Už v roce 2002 vypracoval renomovaný architekt Milan Pitlach koncept studie úpravy Karlova náměstí, který skončil v roce 2012 v koši. Následně vedení města bez architektonické soutěže vybralo brněnskou architektonickou kancelář RAW, která na uzavřeném semináři představila zastupitelům už jedenáctou verzi svého projektu.

Podstatnou změnou proti předchozím verzím je asfaltová silnice na spodní straně náměstí. Původně plánovaná dlažba musela ustoupit kvůli hygienikům, protože i přes plánované zklidnění dopravy by údajně hluk především od projíždějících autobusů překračoval stanovené limity. Další změnou je rozdělení přestupního uzlu MHD na dvě části. Autobusy budou z Jejkovské brány zajíždět na horní stranu náměstí, z Jihlavské brány pak autobusy pojedou rovně a zastávka pro ně bude na spodní straně. Stávající parkoviště na východní straně bude zmenšeno na 59 míst, zbývající plocha bude využita jako odpočinková zóna s kašnou, stromem, lavičkami a přístřešky autobusových zastávek. Náměstí bude pro osobní auta po dolní straně neprůjezdné, modré šipky značí kam a kterým směrem se řidiči dostanou. Červené šipky ukazují, kudy pojedou autobusy, zelené pak možnosti pro rezidenty a zásobování.

Velkým problémem zůstává nedostatek zeleně, údajně kvůli památkářům. Na náměstí by měla být  pouze jedna řada stromů na horní i spodní straně náměstí, tedy vše by mělo zůstat tak jak je to v současnosti. Městské zastupitelstvo bude na svém jednání ve čtvrtek 31. ledna 2019 rozhodovat, zda bude 11. varianta zpracována do podoby projektové dokumentace pro územní a stavební řízení. Zasedání zastupitelstva je veřejné, a občané budou moct svůj názor na revitalizační projekt přednést v diskusi.

TO