Banner

TopBanners

Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy Zájem o infocentrum EDU roste
Zájem o infocentrum EDU roste PDF Tisk Email
Pátek, 18 Leden 2019 08:35

V roce 2018 navštívilo Jadernou elektrárnu Dukovany přes 36 tisíc návštěvníků a do jihočeského Temelína jich zavítalo přes 46 tisíc. V obou jaderných elektrárnách se jedná o rekordní návštěvnost, která roste už čtvrtým rokem po sobě.  Dukovanské infocentrum společně s Přečerpávací vodní elektrárnou Dalešice patří mezi vyhledávané turistické cíle na Vysočině. Také proto energetici v Dukovanech v letošním roce dokončují modernizaci infocentra, která zvýší kapacitu návštěvnosti v nejvytíženějších měsících roku.

Infocentrem Jaderné elektrárny Dukovany si prošlo od roku 1994 přesně 680 720 návštěvníků. Dlouhodobý zájem o komentované prohlídky je především z řad studentů základních, středních a vysokých škol, kteří tvoří osmdesát procent všech návštěvníků. Víkendy a prázdniny naopak patří rodinám a zájmovým skupinám. Provoz infocenter Dukovany a Dalešice zajišťuje pět odborně proškolených průvodkyň, které jen v loňském roce provedly přes 48 tisíc návštěvníků. „Mezi návštěvníky jsou velmi vyhledávané speciální akce s možností vstupu do prostor elektráren, jako například 24 hodin otevřených dveří, noční prohlídky, víkendové exkurze apod.,“ upřesnila Dana Janovská, jedna z průvodkyň infocentra.

V uplynulém roce energetici pro návštěvníky pořídili novou mlžnou komoru, která svými parametry patří k nejmodernějším v Evropě a dále několik interaktivních modelů, vztahujících se právě k výrobě a spotřebě elektrické energie. Jedná se například o model energetického mixu, na kterém si zájemci mohou vyzkoušet pokrytí spotřeby elektrické energie ze zdrojů, které máme v České republice k dispozici. Na další překvapení se mohou návštěvníci těšit i v letošním roce. Právě v těchto dnech technici kompletují tzv. barevnou ulici, v rámci které dojde k oživení modelu výrobního bloku, rozpohybování modelu reaktoru a výměny paliva, a instalují zážitkovou část modelu reaktoru, který je vytvořen v poměru 1:1 ke skutečnému.

Elektrárnu ročně navštíví také stovky zájemců o jadernou energetiku ze zahraničí. V roce 2018 jich bylo 762. Nejvíce zahraničních návštěvníků k nám přijíždí ze sousedních zemí jako Polsko, Rakousko, Německo i Slovensko. Zavítali k nám ale také hosté z Malajsie, Koreji, Brazílie, Íránu, Indie nebo Číny.

Největšími akcemi loňského roku byl Energyfest, pořádaný u příležitosti 40. výročí vodního díla Dalešice a Letní kino pod chladicími věžemi, na které se mohou milovníci letních filmových projekcí těšit i v tomto roce.

V rámci Infocentra je také v letošním roce pro návštěvníky připravena celá řada speciálních prohlídek. Ty nejbližší začínají již první únorovou sobotu 2.2. Více na www.aktivnizona.cz nebo na facebooku Infocentra Dukovany.

Podívat se do obou českých jaderných elektráren můžete i z pohodlí domova: http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-dukovany/

http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-temelin/

Jiří Bezděk