Banner

TopBanners

Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy Infocentrum Dukovan praskalo ve švech
Infocentrum Dukovan praskalo ve švech PDF Tisk Email
Čtvrtek, 25 Říjen 2018 08:07

Za prvních deset měsíců letošního roku zaznamenaly obě naše jaderné elektrárny Dukovany a Temelín vyšší návštěvnost než za celý loňský rok. Od začátku roku navštívilo energetický region Dukovany přes 43 tisíc návštěvníků. Z toho 32 tisíc přímo Jadernou elektrárnu Dukovany a 11 tisíc Přečerpávací vodní elektrárnu Dalešice. Potvrdil se tak trend stále rostoucího zájmu o naše technická zařízení, která jsou jedním z nejvyhledávanějších cílů turistů na Vysočině. Rekordní návštěvnost zaznamenala všechna informační centra Skupiny ČEZ, které za prvních devět měsíců navštívilo necelých 200 tisíc návštěvníků.

Vzdělávací prohlídky infocenter, mimořádné prohlídky areálu, ale také speciální akce pro širokou veřejnost, přivádí do elektráren tuzemské, ale i zahraniční návštěvníky. Oblíbenými se staly například velikonoční a vánoční dílničky určené pro celé rodiny, 24 hodin otevřených dveří nebo akce pořádané přímo u elektrárny, jako bylo Letní kino nebo kulturní hudební festival Energyfest. O přestávkách mezi skvělými koncerty populárních zpěváků jako Lucie Bílá nebo David Koller si jednu ze tří největších mlžných komor v Evropě a další interaktivní modely přišlo prohlédnout tolik zájemců, že bylo Infocentrum téměř k prasknutí a vytvořili tak rekord v návštěvnosti Infocentra sledovaný od roku 1994.

Stejný zájem o prohlídky Infocentra a provoz elektrárny má i Jaderná elektrárna Temelín, kterou v letošním roce navštívilo už přes 40 tisíc lidí.

Těší nás také zájem o mimořádné exkurze tematicky zaměřené na cestu paliva v elektrárně, které nabízíme obyvatelům z regionu elektrárny. Účastníci při nich mají možnost setkat se a diskutovat přímo s ředitele elektrárny a navštívit střežené prostory elektrárny včetně skladu s použitým palivem.

Infocentrem Dukovany prošlo od jeho otevření v roce 1994 už neuvěřitelných 676 574 návštěvníků. Největší skupinu návštěvníků tvoří studenti základních a středních škol. Mezi zájemci o energetiku dominují Češi. Mezi zahraničními to jsou návštěvníci ze Slovenska, Polska či Rakouska, ale také z Ruska, Venezuely, Bolívie, Jižní Koreje, Singapuru nebo Iránu.

Do konce roku se ještě návštěvníci mohou těšit na vánoční víkend s tvořivými dílničkami a pohádkou v termínu 8. - 9. prosince. Informace o speciálních prohlídkách a programu Infocentra jsou aktuzalizoványna webových stránkách www.cez.cz/dukovany nebo FB profilu Infocentrum EDU.

Podívat do obou českých jaderných elektráren se můžete i z tepla domova: http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-dukovany/

http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-temelin/

Jiří Bezděk