Banner

TopBanners

Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy Studenti budou „maturovat“ na JE Dukovany
Studenti budou „maturovat“ na JE Dukovany PDF Tisk Email
Úterý, 08 Červen 2010 11:16

Ve dnech 9. – 11. 6.2010 proběhne na elektrárně odborná stáž pro středoškoláky z krajů Vysočina a Jihomoravského. Mají šanci prohlédnout si elektrárnu „skrz na skrz“ a osobně se setkat s ředitelem elektrárny i předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou.

Letos již podruhé dostanou technicky nadaní středoškoláci příležitost navštívit Jadernou elektrárnu Dukovany. Stáž Jaderná maturita se stává již pravidelnou součástí života některých středních škol v kraji Vysočina a v Jihomoravském kraji. Vybraní studenti se svými pedagogy stráví plné 3 dny v elektrárně. Nejprve jim bude teoreticky představeno fungování jaderné elektrárny, na které budou navazovat exkurze do provozu. Nebudou chybět ani zábavné soutěže, setkání se zaměstnanci ani závěrečný vědomostní test s vyhlášením Krále Jaderné maturity. Již tradičně bude poslední den patřit besedě s ředitelem JE Dukovany Tomášem Žákem, návštěvou nás poctí i předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Druhé kolo Jaderné maturity přivítá 35 studentů z regionů Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou, Jihlava, Moravské Budějovice a Třebíč. Poprvé se také přihlásili jednotliví studenti ze vzdálenějších oblastí, např. z Gymnázia v Poličce. Všichni účastníci stáže po seznámení se s jadernou elektrárnou dostanou příležitost další spolupráce se Skupinou ČEZ. Do budoucna mohou někteří z nich získat stipendium na vysoké škole.

 

A co zaujalo studenty letošního prvního kola Jaderné maturity, které proběhlo letos v dubnu?

„Celé tři dny se mi velmi líbily a musím říci, že to rozhodně není způsob, jak se vyhnout škole, jak to zde někteří možná berou. Přednášky bych označil za velmi kvalitní, stejně tak i zbytek programu, např.společenské hry nebo návštěvu krytu.“

Nejtěžší na fungování elektrárny je pochopit způsob vydávání obědů. Ale za to jsou velmi dobré!“

 

Zatímco jaro a období před prázdninami patří stážím a exkurzím středoškolských studentů, od září se v elektrárně konají převážně stáže zaměřené na vysokoškoláky. Tou první je Letní univerzita, která se letos uskuteční v druhé polovině září a zúčastní se jí téměř 30 vybraných studentů z technických vysokých škol z Čech i ze Slovenska.

 

 

 

Petr Spilka

 

Aktualizováno Pátek, 18 Červen 2010 11:08