Banner

TopBanners

Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy Osvětlí ČEZ přechod pro pěší na Bráfce?
Osvětlí ČEZ přechod pro pěší na Bráfce? PDF Tisk Email
Čtvrtek, 11 Duben 2013 06:13

Na přechodech pro chodce loni zahynulo 35 lidí. Kvalitní osvětlení může snížit počet těchto úmrtí na třetinu. Společnost ČEZ se proto rozhodla instalovat na nebezpečné přechody osvětlení. O tom, které přechody je potřeba osvětlit, rozhodne veřejnost v projektu Vaše volba 2013.

V České republice je stále velký počet silničních přechodů, které představují pro chodce riziko. Podle statistik sice každým rokem ubývá nehod, kdy dojde ke srážce automobilu s chodcem, i tak je toto číslo stále vysoké. Jen v loňském roce cestu přes přechod nepřežilo 35 chodců, těžce raněných bylo 220 lidí.

V projektu Vaše volba 2013 Skupiny ČEZ mohou lidé v termínu od 10. dubna do 24. května hlasováním na webových stránkách ČEZ www.cezregiony.cz určit, které přechody jsou nejnebezpečnější a potřebují proto vybavit osvětlením. Průběžné výsledky volby budou dostupné on-line.

 „Nedostatky v bezpečnosti přechodů jsou bohužel v České republice zjevné a upozorňuje se na to opakovaně, rozhodli jsme se proto zaměřit naši obecně prospěšnou činnost právě tímto směrem. Veřejným hlasováním navíc docílíme toho, že tato pomoc poputuje přesně tam, kde to lidé doopravdy ocení,“ říká Šárka Samková ze Skupiny ČEZ.

ČEZ dělí republiku na celkem sedm distribučních regionů, v každém z nich navrhli odborníci z Policejního prezidia ČR seznam deseti rizikových přechodů. Mezi nimi lidé zvolí tři nejnebezpečnější přechody, u kterých považují za nejvíce potřebné instalovat osvětlení. Další dva přechody v každém regionu pak ještě vybere odborná veřejnost z řad krajských zástupců Dopravní policie a BESIP, celkem tak bude letos vylepšeno 35 přechodů. Zveřejnění výsledků proběhne v týdnu od 27. do 31. května. V průběhu června a července přidělí Nadace ČEZ granty vybraným městům a obcím, které zpracují projekty, rozpočty a zahájí se stavební řízení.

„Vítáme zařazení přechodu na Bráfově třídě do hlasování veřejnosti. Na silnici I/23 je značná intenzita provozu a z ulice Chlumeckého přes Bráfovu třídu je směřována pěší trasa od vlakového nádraží do centra, tudíž frekvence chodců zde přecházejících je vysoká. Sousední přechod z ul. Nádražní  je nasvětlen, proto by měl být také tento následující, aby nedošlo k jeho případnému přehlédnutí,“ komentuje doporučení Policejního prezidia Aleš Kratina, vedoucí odboru dopravy Městského úřadu v Třebíči.


Petr Spilka