Banner

TopBanners

Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy JE Dukovany pod přísným dohledem
JE Dukovany pod přísným dohledem PDF Tisk Email
Čtvrtek, 17 Březen 2011 14:33

Mezinárodní mise OSART je státní prověrkou chodu elektrárny. Nařizuje ji stát (bylo rozhodnuto již v roce 2010 bez ohledu na události v japonských JE), potažmo Státní úřad pro jadernou bezpečnost, realizuje ji organizace MAAE (agentura pro atomovou energii se sídlem ve Vídni). Na tři červnové týdny tedy přijedou pozorovatelé z ostatních elektráren a mezinárodních organizací a budou hodnotit provoz EDU dle mezinárodních norem a standardů.

Ve dnech 15.-17. března 2011 probíhala v JE Dukovany 1. část prověrky OSART – kontrola výcviku personálu na plnorozsahovém trenažéru EDU. Tato prověrka je nedílnou součástí hlavní prověrky OSART, které se JE Dukovany podrobí ve dnech 6.-23.června 2011. Bohužel v tomto období je naplánovaná investiční akce rekonstrukce tohoto trenažéru, a proto přijel Team leader mise OSART p. Neil Henderson, z mezinárodní atomové agentury MAAE již v předstihu, aby zkoumal průběh a kvalitu výcviku.

Výcvikové středisko EDU používá dva typy trenažérů pro výcvik personálu (především personálu blokové dozorny, ale i dalších specialistů):

 

  • plnorozsahový simulátor typu replika blokové dozorny (dále jen BD)
  • displejový plnorozsahový simulátor

V uvedeném období probíhal výcvik osádek 1. a  4.bloku na plnorozsahovém trenažéru replika BD a ve čtvrtek také součinnost Technické podpůrné skupiny v Havarijním řídícím centru. Pan Henderson se podrobně seznámil s organizací výcviku, s tématy cvičení, s přípravou dokumentace, předpisy i samotným průběhem řešení simulovaných poruchových stavů. Mimo to jej velmi zajímalo chování personálu, interakce a komunikace mezi jednotlivými členy osádky a též hodnocení přítomných vedoucích a instruktorů. Prověrka i cvičení probíhaly na vysoké profesionální úrovni a p. Henderson se vyjádřil velmi pochvalně o tom, co viděl. Nicméně, prověrka OSART se nedělá proto, aby chválila, ale aby pomohla odhalit možné nedostatky a oblasti, kde je možné se ještě zlepšit.

Je asi předčasné hodnotit, ale tato část provozu EDU (výcvik personálu BD na trenažéru) nevykazovala žádné výrazné chyby nebo oblasti pro zásadní zlepšení. V červnu však oblast „TQ-Příprava a kvalifikace personálu“ bude dále zkoumat expert z USA p. Robert Parket (INPO), který se zaměří i na další otázky spojené s výcvikem personálu.

Ing. Petr Spilka

Aktualizováno Úterý, 29 Březen 2011 06:33