Ve čtvrtek 13. února se v Jízdárně Pražského hradu konala vernisáž výstavy děl třebíčského rodáka, výtvarníka Františka Mertla, který tvoří pod uměleckým jménem FRANTA. Výstavu, jež je největší letošní akcí v Jízdárně, zaštítil a zahájil prezident Petr Pavel. Kurátorem výstavy je Rado Ištok.
Slavnostní vernisáže, při níž byla Jízdárna plná, se zúčastnili také zástupci Třebíče se starostou Pavlem Pacalem. Retrospektivní výstava představuje sedm dekád Frantovy tvorby. Koná se u příležitosti udělení státního vyznamenání České republiky umělci v roce 2023. Čítá více než 120 děl, která jsou zapůjčena od samotného autora, z českých a francouzských muzeí umění a soukromých sbírek, včetně desítky obrazů z Expozice FRANTA v Třebíči, Národní galerie v Praze, Muzea moderního umění Paříže a dalších. Díla třebíčského rodáka mohou lidé v Jízdárně vidět až do 15. června letošního roku. Výstava je přístupná denně od 10 do 18 hodin. V průběhu výstavy budou probíhat také doprovodné akce, jako jsou komentované prohlídky pro veřejnost či školy, výtvarná dílna pro děti a v neposlední řadě také 16. března akce nazvaná FRANTOVI k narozeninám, kdy bude vstupné zdarma.
František Mertl, FRANTA Narodil se 16. března 1930 v Třebíči. Studoval na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Brně a na pražské Akademii výtvarných umění. Při studijním pobytu v Itálii v roce 1956 se poznal francouzskou studentku italštiny, Jacqueline Sussan, se kterou se později oženil. Spolu vychovali dvě děti, syna Pierra a dceru Catherine. Žijí na jihu Francie, kam Franta v roce 1958 za svojí láskou emigroval. Nevyčerpatelným zdrojem inspirace je pro umělce po celou dobu lidská postava. Poukazuje také na válečné konflikty, terorismus, ekologické problémy planety, nadprodukci odpadu i zneužívání techniky. Velkou inspiraci čerpal při svých četných cestách do Afriky v osmdesátých letech minulého století. Irini Martakidisová |