Banner

TopBanners

Nacházíte se zde: Home Aktuality Stíny Stíny 15. května
Stíny 15. května PDF Tisk Email
Úterý, 15 Květen 2018 07:16

Našel dělostřelecký granát

V neděli 13. května po deváté hodině dopoledne přijali policisté integrovaného operačního střediska informaci od devětapadesátiletého muže, že v lesním prostoru mezi Třebíčí a obcí Budíkovice zřejmě nalezl dělostřeleckou munici. Z tohoto důvodu na místo operační důstojník vyslal policisty z obvodního oddělení v Třebíči, kteří okolí nálezu zajistili a přivolali pyrotechnika. Pyrotechnik po příjezdu potvrdil, že se skutečně jedná o munici, a to konkrétně o protipancéřový dělostřelecký granát ráže 88 milimetrů. Granát následně zajistil a převezl jej k odborné likvidaci.

V Kraji Vysočina stále dochází k nálezům nevybuchlé munice, která pochází zejména z období druhé světové války. Výjimečné však nejsou ani nálezy munice z období první světové války nebo z meziválečného období.

Nebezpečí nalezené munice tkví zejména v tom, že není zřejmé, v jakém stavu se nachází iniciační mechanismy. Některé mohou být vlivem času naprosto nefunkční, jiné se časem stanou maximálně citlivými a při jakékoliv neodborné manipulaci může dojít k jejich aktivaci.

 

Pokud tedy kdekoli, ať ž při výkopových pracích, při úklidu ve starých objektech nebo na procházce v lese, naleznete podezřelé předměty a budete mít byť jen sebemenší podezření, že by se mohlo jednat o munici, či její součásti, dodržujte následující pokyny:

Přerušte veškeré práce

S předmětem nemanipulujte a nedotýkejte se ho

Přivolejte Policii České republiky

Dle vašich možností zajistěte, aby se do příjezdu policie k předmětu nikdo nepřibližoval

Za žádných okolností se neobávejte nález munice ohlásit. Činíte tak v dobré víře a ve snaze zabránit škodám na životech, zdraví a majetku osob.

David Linhart

 

Aktualizováno Úterý, 22 Květen 2018 07:14