Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Komentáře Koho budeme v Třebíči napodzim volit?
Koho budeme v Třebíči napodzim volit? PDF Tisk Email
Středa, 11 Srpen 2010 14:41

Včera uplynul termín podávání kandidátek do komunálních voleb, které se konají 15. a 16. října. Vedoucí kanceláře starosty Jitka Tobolková zaznamenala, že kandidátní listiny podalo celkem dvanáct stran. Které se tedy na podzim utkají o přízeň voličů?

Heřman zpátky na radnici! (Sdružení politického hnutí Starostové a nezávislí a nezávislých kandidátů), Břehy (Sdružení politických stran Strana zelených a nezávislých kandidátů), hnutí Pro Třebíč, ODS, Volte pravý blok www.cibulka.net, ČSSD, Věci veřejné, KSČM, TOP 09, Suverenita – Blok Jany Bobošíkové - strana zdravého rozumu, KDU – ČSL, Třebíč – můj domov (Sdružení politických stran SNK Evropští demokraté a nezávislých kandidátů). Jaké mají vyhlídky?

 

Zdá se, že i v Třebíči se schyluje ke změně. To jistě nahrává stranám, které strávily minulé funkční období v opozici a které tam odvedli pořádný kus poctivé práce. To platí zejména pro volební stranu Heřman zpátky na radnici!, které s pěti mandáty prakticky poslední komunální volby vyhrála. Nejvíce mandátů tehdy sice obdržela ODS, celkem šest, ale dva z jejích zastupitelů okamžitě přešli do opozice, protože nesouhlasili s tichou koalicí s komunisty. Heřmanovci mohou těžit z dobrého jména, které si za uplynulé čtyři roky udělali. Pavel Heřman a Jaromír Barák prokazovali stabilně velkou prozíravost a moudrost, díky hlasům HZNR! se podařilo zabránit mnohým nepravostem a celá řada úletových nápadů vedení radnice se díky nim naštěstí neuskutečnila. I letos mají šanci vyhrát. Jako členové nové radniční koalice by jistě prokázali své schopnosti a zkušenosti.

Dobré šance mají i Břehy, které si zřejmě své tři mandáty podrží, také jejich kandidáti jsou erudovaní a poctiví a minulým funkčním obdobím prověření.

Oba „dinosauři“, ČSSD a ODS, si určitě pohorší. Socialistům nepomůže ani to, že již nekandiduje celé republice známý a odsouzený rváč Miloš Mašek, stejně jako „modrým ptákům“ na oblibě nepřidá absence dalšího „ostrého hocha“ z Reportérů ČT, demagoga Stanislava Mastného. Nahradí je totiž mdlí a manipulovatelní nevzdělanec Malý a Ivo Uher. Právě odchod socialistů, občanských demokratů a lidovců z vedení radnice požadovaly téměř tři tisícovky demonstrantů před radnicí před třemi roky. Zatímco první dvě zmiňované strany určitě hodně ztratí, lidovci se na radnici nemusí vůbec dostat, bude-li Třebíč kopírovat parlamentní volby (v samotné Třebíči na jaře dostali lidovci pouhých 4,3%!!!), což je velmi pravděpodobné.

Horší výsledek oproti minulým volbám dosáhnou i komunisté. Jejich voličská základna vymírá a tichá koalice s ODS, socialisty a lidovci jim na popularitě také nepřidala.

Sečteno a podtrženo, nečinnost a korupční prostředí na radnici, aféry a prapodivné obchody i osobní vlastnosti kandidátů na předních místech těmto čtyřem stranám voliči spočítají.

Naopak šanci na dobrý výsledek mají nováčci. Věci veřejné vsadí na voličské mládí, které vždy inklinuje k liberálnějším kandidátům, v třebíčském případě se vztahem k motorkám a ke skupině firem Kapucín.

Slušné vyhlídky na volební úspěch mají i dvě „nechtěné dcerky“ ODS Výčapy. TOP 09 bude těžit z výsledku „velkých“ voleb, i když v Třebíči se nemůže jejich kandidátka honosit obecně oblíbenými osobnostmi typu Karel Schwarzenberg, čelo kandidátky svádí spíše ke kalouskovským reminiscencím. Hnutí Pro Třebíč má v čele schopného manažera a oblíbeného ředitele ZŠ Na Kopcích Pavla Pacala a bývalou úspěšnou ředitelku třebíčské kultury Jaromíru Hanáčkovou. Z třebíčské ODS k nim přeběhl na poslední chvíli Daneš Burket. Proslýchá se, že v případě volebního úspěchu by se mohli vrátit do lůna ODS, aby očistili jméno třebíčských občanských demokratů.

Kromě lidovců bude mít problém s překonáním pětiprocentního prahu, který umožňuje zasednout v zastupitelstvu, určitě i hnutí Třebíč – můj domov, v jehož čele stojí Marie Černá a Radek Číhal. Zejména druhý z nich se „proslavil“, když v řadě případů hlasoval s vedením radnice, byť formálně zůstal v opozici. Mnozí mu vyčítají, že jako bývalý místostarosta se také podílel na maškarádním vedení radnice, které například připravilo podraz s prodejem pozemků na Vídeňském rybníku. Vezmeme-li v úvahu, že již minule proklouzli do zastupitelstva „s odřenýma ušima“, byl by tentokrát jejich úspěch spíše překvapením.

Cibulkovský Pravý blok a Suverenita Jany Bobošíkové jsou jednoznačně bez šance.

Zdá se tedy, že po volbách zasednou do zastupitelských lavic zástupci osmi volebních stran. Roztříštěné spektrum může mít negativní vliv při sestavování radniční koalice. Hodně však bude záležet, jaké personální složení bude mít zastupitelský sbor. Bez Maška, Mastného, Kafoňkové a některých dalších výtečníků musí již z principu dojít ke zlepšení. V parlamentních volbách se voliči přesvědčili, jak mocná zbraň vůči vůli partajních sekretariátů je kroužkování. Určitě se o to pokusí i v komunálních volbách, i když princip změny pořadí kandidátů zde není úplně totožný. Proto někteří lídři nemají židli jistou. To platí zejména o Uhrovi a Malém. Přejme tedy voličům, aby se jim dobrá věc podařila. Protože to vlastně přejeme nám všem.

František Ryneš

Aktualizováno Čtvrtek, 16 Září 2010 07:11