Banner

TopBanners

Nacházíte se zde: Home Z kultury FRANTA obdržel cenu od ministra kultury
FRANTA obdržel cenu od ministra kultury PDF Tisk Email
Středa, 01 Listopad 2017 11:06

Ve středu 1. listopadu předal ministr kultury Daniel Herman ocenění Artis Boehemiae Amicis třebíčskému rodákovi Františku Mertlovi. Na Ministerstvo jej doprovodila manželka Jacqueline, třebíčský starosta Pavel Janata, radní Pavel Heřman a bývalá tajemnice úřadu v Třebíči, náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Simeona Zikmundová. František Mertl daroval část svého díla rodné Třebíči a v témže roce obdržel titul Čestný občan Třebíče. Darovaná díla si mohou návštěvníci prohlédnout v galerii FRANTA na Karlově náměstí.

Výtvarník vystavující pod uměleckým jménem FRANTA patří k nejúspěšnějším tvůrcům české poúnorové emigrace. Trvale žije v oblasti francouzského Nice. Jeho díla jsou zastoupena v galeriích po celém světě.

František Mertl se narodil roku 1930; jeho rodina byla za Protektorátu pronásledována, neboť Mertlův otec bojoval v československých jednotkách ve Francii a v Anglii proti nacistům. Po válce byl František Mertl pro přesvědčivý talent přijat na Vyšší uměleckoprůmyslovou školu v Brně, již vystudoval v tísnivých letech po komunistickém převratu (1948 – 52). Ve studiu pokračoval na Akademii výtvarných umění v Praze. Rok po jejím absolvování využil zájezdu studentu Akademie do Východního Berlína a ilegálně přejel do západní části rozděleného města.

Po nuceném pobytu v německém uprchlickém táboře se nakonec usadil ve francouzském Vence na Azurovém pobřeží, kde žije již 50 let. Zde ho v ateliéru při letošní pracovní cestě do Francie také navštívil Daniel Herman a prohlédl si jeho tvorbu.

František Mertl se věnuje především figurální malbě, v níž dosáhl celosvětového uznání. Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách Guggenheimova muzea v New Yorku, Stedelijk Musea v Amsterdamu, Muzea moderního umění města Paříže, Israel Musea, Muzea výtvarných umění v Lyonu, Grenoblu, Nice, Antibes. České publikum může jeho obrazy obdivovat v Národní galerii v Praze či v Moravské galerii Brno. V roce 2014 věnoval František Mertl kolekci téměř čtyřiceti svých děl rodné Třebíči, která pro ně zřídila stálý výstavní prostor – Galerii FRANTA.

„Název tohoto ocenění Artis Boehemiae Amicis hovoří sám: Přátelům českého umění. A právě proto patří tato cena do Vašich povolaných rukou,“ uvedl ministr kultury při předávání ceny. „Patříte  mezi umělce, kteří si v době totality zvolili odchod z vlasti před životem v nesvobodě osobní i tvůrčí. Neodešli jste však z naší paměti ani ze společenství národní kultury, jejíž dobré jméno šíříte po světě. Je mi ctí dnes ocenit Vaši uměleckou i lidskou velikost,“ řekl dále Daniel Herman.

Irini Martakidisová