Banner

TopBanners

Nacházíte se zde: Home Z kultury Island - fotografie krajiny
Island - fotografie krajiny PDF Tisk Email
Úterý, 16 Duben 2013 00:00

Vstupní hala JE Dukovany slouží pro vstup zaměstnanců a návštěv do areálu tohoto výrobního komplexu, je však také často ozvláštněna různými výstavami. Výstavu obrázků dětí ze speciální Mateřské školy v Třebíči vystřídala výstava fotografií Jana Suchardy.
„Island je podivuhodná země s krajinou plnou kontrastů tvarů a barev. Někde je ponurá, temná, černá a šedá, jinde zase vidíme tolik barev, že se člověku ani nechce uvěřit, že příroda dokáže něco takového vytvořit. Na mnoha místech si návštěvník připadá jako na jiné planetě. Však také američtí astronauti před prvním letem na Měsíc nacvičovali právě na Islandu,“ říká výstavě fotografií Islandu Jan Sucharda.

„Island je ale zvláštní nejenom svojí krajinou, ale také lidmi, kteří po staletí žili v těsném kontaktu s „krutou“ přírodou, čelili následkům erupcí sopek, vedli úporný zápas o přežití a teprve ve 20. století udělali „skok“ ze středověku do moderní doby. Nelze se pak divit, že mnozí dodnes věří, že vedle „obyčejného“ lidského světa  existuje i další  svět – svět neviditelných „lidí“, svět trollů a skřítků a  že i kameny mohou mluvit a hory mají svoji duši... A kdo navštíví Island, nejspíš tomu uvěří také,“ dodává Jan Sucharda.

 

JAN SUCHARDA

člen Asociace profesionálních fotografů České republiky a Obce spisovatelů České republiky

Samostatné výstavy:

Praha, Bratislava, Brno, Rumburk, Třebíč, Náměšť n. Oslavou, Moravské Budějovice, Moravský Krumlov, Jaroměřice n. Rokytnou, Ivančice, Hrotovice, Trutnov  a další města.

Komerční oblast jeho fotografické tvorby je zaměřena na reportáž, architekturu, průmysl a leteckou fotografii, volná tvorba je věnována krajině.

Po dvě desítky let fotografuje pro Jadernou elektrárnu Dukovany.

Od roku 2001 každoročně navštěvuje Island, po jeho „cestách – necestách“ ujel více než šedesát tisíc kilometrů. Navštívil nejenom všechna turisticky známá místa, ale procestoval i oblasti, kam zavítá jenom velmi malé procento návštěvníků – Západní fjordy, Východní fjordy, ostrov Grímsey a Vestmannské ostrovy  a zejména tajemné a obtížně přístupné islandské vnitrozemí, jehož cesty se otevírají pouze na několik týdnů v roce a vyžadují terénní auta.

V posledních letech jezdí na Island jako průvodce specializovaných zájezdů do vnitrozemí, které pořádá CK Periscope Skandinavie Brno.

Je autorem obrazové publikace Island – země neznámá, vydanou ve spolupráci s Klubem islandských fanatiků a Průvodce islandským vnitrozemím, který vyšel již ve dvou vydáních. V současné době připravuje k vydání druhou fotografickou publikaci Island - země včera zrozená (vydání podpořila Skupina ČEZ)


Jana Štefánková