Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy V Dukovanech proběhne mimořádná zkouška sirén
V Dukovanech proběhne mimořádná zkouška sirén PDF Tisk Email
Středa, 12 Říjen 2022 00:00

Slyšet bude i v obcích v okolí elektrárny.


Mimořádná zkouška areálových sirén Jaderné elektrárny Dukovany proběhne ve středu 12. října.  Kolísavý tón v délce 140 sekund bude znít v areálu elektrárny přesně ve 12:00 hod. a ve 12:15 hod. Akustické signály této mimořádné technické zkoušky, která probíhá nad rámec celostátních zkoušek sirén, mohou být slyšitelné i v okolí elektrárny, obyvatelé ale na ně nemusí nijak reagovat.


Testování sirén vnitřního systému varování musí energetici v Jaderné elektrárně Dukovany provádět současně s pravidelnými celostátní zkouškami sirén varovného sytému v České republice, které se obvykle provádí každou první středu v měsíci. Elektrárna musí navíc v půlročních intervalech tyto sirény otestovat kolísavým tónem v délce 140 sekund i při samostatné zkoušce, která proběhne právě tuto středu. Areálové sirény jsou zvukově výrazné a osoby projíždějící v blízkosti elektrárny nebo i v okolních obcích tak mohou tyto zvukové signály zaznamenat. Proto o této mimořádné zkoušce, na kterou není třeba reagovat, předem informujeme obecní úřady i obyvatele regionu“, řekl Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Ve dvacetikilometrovém okolí elektrárny, v tzv. zóně havarijního plánování, energetici navíc provozují 238 sirén, které jsou centrálně spouštěny z krajských operačních a informačních středisek Hasičského záchranného sboru České republiky nebo v případě potřeby přímo z elektrárny. V současnosti probíhá obnova původních rotačních sirén za nové, které umožňují spouštění nejen zvukového signálu, ale také sdělení důležitých informací.


Jiří Bezděk