Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy Metodické cvičení "Wilsonka 2022"
Metodické cvičení "Wilsonka 2022" PDF Tisk Email
Pondělí, 10 Říjen 2022 00:00

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti.

Schopnosti posádek krajských záchranářů prověřilo v pořadí již osmé Metodické cvičení, které se konalo ve čtvrtek 6. října 2022 v malebné lokalitě autokempu Wilsonka u Dalešické přehrady na Třebíčsku. Náročné a téměř reálně vypadající úkoly řešilo s velkým nasazením celkem pět tříčlenných výjezdových skupin zdravotnických záchranářů ze všech pěti výjezdových oblastí organizace.

Už po osmé hodině ranní se do autokempu Wilsonka sjíždí nejen sanitní vozy se záchranáři, ale také celý realizační tým, rozhodčí, figuranti i vedení Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina. Účast si nenechali ujít ani pozvaní hosté, zástupci krajského úřadu z odboru zdravotnictví a sekretariátu hejtmana v čele s náměstkem hejtmana Vladimírem Novotným, či příslušníci Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina a Policie ČR. Slavnostního zahájení, které proběhlo v devět hodin dopoledne přímo pod Wilsonovou skálou se ujala ředitelka Vladislava Filová společně s náměstkem LPP Petrem Novotným, hlavní sestrou Martou Machátovou a vedoucím lékařem vzdělávání Michalem Pačiskou. Po složení slibů rozhodčích a soutěžních posádek se cvičení mohlo rozjet naplno. Resuscitace potápěče i zkouška fyzické zdatnosti

O půl desáté dopoledne obdrželi soutěžní posádky první výzvy od Zdravotnického operačního střediska. Schopnosti zdravotnických záchranářů z Jihlavska, Havlíčkobrodska, Novoměstska, Třebíčska i Pelhřimovska postupně otestovalo celkem pět úkolů, které simulovaly události, jež mohou reálně nastat. Jednou z nich byla například resuscitace potápěče, u kterého došlo po náhlém vynoření z vody k zástavě krevního oběhu. Nepochybně velmi náročný byl zásah ve špatně přístupném terénu, na vrcholu skály, kde si pacient po pádu způsobil zlomeninu dolní končetiny. Právě tento scénář prověřil nejen teoretické znalosti záchranářů, ale i jejich fyzickou zdatnost, jelikož museli několik desítek metrů dlouhou cestu do kopce, s veškerým vybavením, absolvovat pěšky. Mezi dalšími úkoly, které na zdravotníky čekaly, nechyběla dopravní nehoda motorkáře s vážným zraněním hrudníku, anafylaktický šok u dítěte po bodnutí včelou nebo akutní infarkt myokardu u pacienta na ostrůvku Krokodýl. Důležitou roli při plnění tohoto úkolu sehrála vodní záchranná služba ČČK Třebíč, která se postarala o rychlý lodní transport našich záchranářů k postižené osobě.

Vítězný tým je z Havlíčkobrodska

Veškeré úkony záchranářů během celého cvičení sledovali přítomní rozhodčí, z jejichž hodnocení vzešli na konci soutěžního klání vítězové. Těmi se stali Vít Ďurďa, Radim Fousek a Stanislav Fajt, záchranářská posádka reprezentující výjezdovou oblast Havlíčkův Brod. "Skvělé výkony předvedla nejen vítězná posádka, na kterou jsem nesmírně hrdá, ale i ostatní týmy, které plnily připravené úkoly profesionálně a s maximálním nasazením," uzavřela metodické cvičení po předání vítězného poháru ředitelka Vladislava Filová.

Petr Janáček