Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy Zaměstnanci JE Dukovany pomohli
Zaměstnanci JE Dukovany pomohli PDF Tisk Email
Pondělí, 15 Listopad 2010 15:49

Jakubovi z Brna a dalším 29 mladým lidem z celé ČR žijícím v náhradní rodinné péči letos pomohli zaměstnanci Skupiny ČEZ. Během již čtvrtého ročníku charitativního projektu „Plníme přání“ zaměstnanci vybrali přes 600 tisíc korun. Nadace ČEZ k této částce přidá dalších půl milionu korun. Finanční prostředky usnadní dospívajícím start do samostatného života. Akci podpořily osobnosti ze sportu a kultury, partnerem se stal Nadační fond Rozum a cit. Slavnostní předání prostředků ke splnění snu mladých z Vysočiny a jižní Moravy proběhlo včera 14. listopadu při příležitosti setkání zaměstnanců elektrárny Dukovany v Janáčkově divadle v Brně. Do projektu se zapojilo na sto zaměstnanců Jaderné elektrárny Dukovany.

Podpořili charitativní projekt částkou 40 tisíc korun ve prospěch šesti vybraných mladých lidí z náhradních rodin na Vysočině a jižní Moravě. Symbolické šeky v celkové hodnotě 187 tisíc korun převzali od zástupců elektrárny a Nadace ČEZ Jakub, Darina, Vojta, Bedřiška, Barbora a Veronika . „Rád bych za nás všechny srdečně poděkoval za splnění snu mnoha z nás,“ pronesl při slavnostním předání Vojta (21) z početné rodiny čítající 24 osob. Do projektu se zapojily také známé osobnosti. Za darovaný finanční příspěvek předávaly zaměstnancům energetické společnosti certifikáty s podpisem. Do Jaderné elektrárny Dukovany přijel v pátek 12.11. zpěvák Petr Bende a basketbalistka Ivana Večeřová. Za velkého zájmu zaměstnanců „vytěžili“ pro obdarované téměř dvacet tisíc korun. Přímou srážkou ze mzdy bylo vybráno dalších dvacet tisíc korun. Celkem se do charitativního projektu zapojilo na 850 pracovníků Skupiny ČEZ, k částce půl milionu korun od Nadace ČEZ přidali svých 604 829 korun (údaj k 12.11.2010).
„Projekt „Plníme přání“ se uskutečnil za velké podpory našich kolegů již čtvrtým rokem. V minulosti jsme pomáhali dětem z dětských domovů a lidem s handicapem, nyní se zaměřujeme na mladé lidi z náhradních rodin. Chceme, aby mohli snadněji vykročit do života. Mezi zaměstnanci je o projekt velký zájem, pomoc je dobrovolná. Je jen na nich, zda a jakou částkou projekt podpoří,“ vysvětluje Bohdana Horáčková, ředitelka komunikace Skupiny ČEZ a místopředsedkyně správní rady Nadace ČEZ. „Naším cílem je pomáhat opuštěným dětem prožít dětství uprostřed rodiny. Jedině ta jim může vrátit ztracený pocit jistoty a bezpečí. Pocit, že někam patří, k někomu, kdo je má rád, komu na nich záleží, kdo při nich bude stát v dobrém i zlém,“ říká Marie Řezníková, ředitelka Nadačního fondu Rozum a cit, a dodává: „Máme radost ze spolupráce se společností ČEZ, jejich snahu pomáhat můžeme účelně směřovat ke konkrétním potřebám mladých lidí.“

Komu jsme pomohli splnit sen na Vysočině a jižní Moravě:

Jakub (20 let), Brno – od roku 2006 žije v pěstounské péči u své babičky, jeho matka nežije. Jakub je nevidomý, miluje hudbu a zpěv, věří, že se mu podaří hudbou uživit. Pro své plány potřebuje dobré hudební vzdělání. Rád by absolvoval výuku zpěvu v hudební škole.

Darina (24 let), Letovice – přišla do pěstounské rodiny v roce 1992 z Dětského domova v Prešově. Po ukončení školní docházky se přihlásila na SOŠ, SOU elektro-slaboproud s následným nástavbovým studiem s maturitou. Nyní si chce rozšířit jazykové znalosti, angličtinu a francouzštinu.

Vojtěch (21 let), Vysoké Popovice – Vojtěch žije s 21 sourozenci. Někteří z nich jsou v pěstounské péči, jiní z Klokánku (nabízí dětem namísto ústavní výchovy přechodnou rodinnou péči na dobu, dokud se nemohou vrátit zpět do své rodiny) a zbylých pět jsou jeho vlastní sourozenci. Život v tak početné rodině vyžaduje toleranci vůči druhým a péči o mladší sourozence. Vojtěch si přeje malou motorku, na které by mohl s bratrem jezdit  do školy. Ušetřil by hodně sil, času i peněz.

Bedřiška (17 let), Vladislav u Třebíče – žije se sestrou u svých prarodičů třináct let, neboť je jejich rodiče  opustili. U babičky s dědou mají vše, co potřebují ke spokojenému životu. Jediné, co chybí jsou prostředky na mimoškolní aktivity a kroužky, jelikož příjem rodiny je velmi malý. Pro přípravu do školy potřebuje Bedřiška počítač.

Barbora (17 let), Kroměříž – přes kojenecký ústav a dětský domov se dostala do pěstounské rodiny, kde vyrůstá společně s osmi sourozenci. Prvním rokem studuje na konzervatoři v Kroměříži. Ke studiu by jí pomohl počítač a vlastní hudební nástroj, příčná flétna.

Veronika (18 let), Dolní Kounice – do svých čtyř let byla v kojeneckém ústavu, kde žila ve svém mikrosvětě. Když přišla do pěstounské rodiny, začala se vše učit od začátku. I když je jí 18 let, je stále čtyři roky pozadu za svými vrstevníky. Prošla zvláštní školou s výborným prospěchem, nyní je ve třetím ročníku učiliště obor prodavačka a ještě se chce vyučit cukrářkou. Jejím snem je mít vlastní bydlení a začíná si na něj šetřit.

 

Hlavním posláním Nadačního fondu Rozum a cit je všestranná podpora náhradních rodin, které podporuje finančně, materiálně, ale pořádá také mnoho akcí. Šíří myšlenku náhradní rodinné péče. Právě náhradní rodina je šance na nový skutečný život pro opuštěné děti. Fond přispívá na rekonstrukce a vybavení dětských pokojů, bezbariérové úpravy, na vzdělávání dětí, volnočasové aktivity dětí, zdravotnické pomůcky, asistenční službu, pomáhá dospívajícím se osamostatnit. V ČR žije v současnosti okolo 13 400 dětí v náhradní rodinné péči. Fond podporuje a oceňuje snažení mnoha rodin, které otevřely svoji náruč opuštěným dětem a přijaly je za vlastní.   

 

 

Hana Salajková, vnitřní komunikace ČEZ

Na fotografii technik ČEZ JE Dukovany Zdeněk Martinů, Ivana Večeřová a Petr Bende

 

Aktualizováno Čtvrtek, 25 Listopad 2010 07:44