Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy Prezidenta Masaryka můžete potkat v prvorepublikovém parku v Třebíči
Prezidenta Masaryka můžete potkat v prvorepublikovém parku v Třebíči PDF Tisk Email
Čtvrtek, 08 Září 2022 14:49

Ve středu 7. září proběhlo slavnostní odhalení nové bronzové sochy čestného občana Třebíče, prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Slavnosti, které se zúčastnila i autorka díla, přihlížely stovky lidí. Žákyně Základní umělecké školy v Třebíči zazpívaly Masarykovu oblíbenou písničku Ach synku, synku, mladí členové Skautu a Sokola drželi čestnou stráž.

„Svoje místo v Tyršových sadech má socha prezidenta první republiky oprávněně. Park, pojmenovaný po zakladateli Sokola Miroslavu Tyršovi vznikal v roce 1903. V Třebíči nám chybělo důstojné místo, kde by se mohlo shromáždit víc lidí a uctít jeho památku, nebo oslavit vznik republiky. Vedle parku stojí základní škola T. G. Masaryka, hezky to do sebe zapadá,“ uvedl starosta města Pavel Pacal.

Autorka sochy poděkovala městu

„Sice jsem dostala šibeniční termín, ale šla jsem do toho. Byla to výzva a za tu práci děkuju. A s městem se mi výborně spolupracovalo, fakt, všem to doporučuju, užila jsem si to,“ sdělila s úsměvem umělkyně Tea.

Masaryka postavila záměrně na zem, bez podstavce, tak, aby byl součástí parku i blíž k lidem. V jejím ztvárnění drží T. G. Masaryk v této neklidné době Česku palce.

Irini Martakidisová