Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy Policisté dohlíželi uplynulý víkend na řidiče
Policisté dohlíželi uplynulý víkend na řidiče PDF Tisk Email
Úterý, 30 Srpen 2022 07:17

Od čtvrtka se zaměříme na školáky v rámci projektu Zebra se za Tebe nerozhlédne

 

Uplynulý víkend se v Kraji Vysočina uskutečnila dopravně bezpečnostní akce zaměřená na všechny účastníky silničního provozu. Poslední prázdninové dny si zvolili policisté proto, že očekávali zvýšený silniční provoz a s tím související riziko možného nárůstu počtu dopravních nehod. V akci jsme měli v pátek, v sobotu i v neděli několik desítek policejních hlídek s vozidly pro skrytý dohled, s vozidly v barvách Policie ČR i policejní motocykly.

 

Policisté se v rámci víkendové akce zaměřili na kontroly nejen na dálnici D1, ale také na silnicích nižších tříd v celém kraji. Kontrolovali dodržování všech základních ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích. V našem kraji se o víkendu konala také celá řada sportovních, kulturních a společenských akcí, včetně festivalů. I na silnice vedoucí do lokalit, kde se akce konaly, policisté zaměřili mimořádné kontroly. Další desítky policistů budou v akci také od čtvrtka tohoto týdne, kdy školákům začíná nový školní rok. V rámci víkendové akce jsme zkontrolovali 2 338 vozidel a u jejich řidičů jsme zjistili 507 dopravních přestupků. Celkem 489 přestupků vyřešili policisté na místě uložením pokuty v příkazním řízení. Osmnáct přestupků v dopravě policisté zadokumentovali a odevzdají je k řešení do správního řízení místně příslušným správním orgánům. Ve 147 případech se přestupek týkal překročení nejvyšší povolené rychlosti, když ve 144 případech jsme uložili řidiči na místě pokutu v příkazním řízení a tři přestupky nebylo možné vyřešit na místě, proto budou odevzdány do správního řízení.

 

V jedenácti případech jsme zjistili, že řidiči byli pod vlivem alkoholu, kdy naměřené hodnoty byly nižší než jedno promile alkoholu v dechu a tito řidiči jsou podezřelí ze spáchání přestupku, který bude řešit správní orgán. Ve čtyřech případech dechové zkoušky vykázaly hodnoty vyšší než jedno promile a tito řidiči jsou podezřelí ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Ve třech případech jsme u řidičů zjistili pozitivní výsledek testu na přítomnost jiných návykových látek.

 

V osmi případech jsme zjistili, že řidič za jízdy držel v ruce telefon nebo jiné hovorové zařízení. Celkem 65 přestupků se týkalo nepoužití bezpečnostních pásů a ve čtyřech případech nebyly převážené děti umístěny v zádržných systémech. V 56 případech neměli řidiči v pořádku technický stav vozidla, z toho u dvou vozidel řidiči použili registrační značku z jiného vozidla. Celkem 26 řidičů nepředložilo v rámci silniční kontroly doklad o pojištění odpovědnosti a ve dvou případech

usedli za volant řidiči bez řidičského průkazu. Jednoho přestupku se dopustil cyklista a jednoho motocyklista.

 

Při kontrolách se policisté věnovali také kamionové dopravě a v osmi případech zjistili přetíženou jízdní soupravu. Za tato porušení jsme uložili šest pokut v příkazním řízení, dvě porušení jsme oznámili do správního řízení. Policisté uložili za porušení zákona o provozu na pozemních komunikacích také jednu kauci ve výši 10 000 korun.

 

Prázdniny končí až ve středu, proto může ještě další dny být na silnicích v celém našem kraji silnější provoz. Stále platí varování, že řidiči by se měli vydávat na cesty při návratu do svých domovů hlavně řádně odpočatí, v dobré psychické náladě a pohodě. Zbytečná nervozita za volantem, spěch, nebezpečné předjíždění, rychlá jízda a v neposlední řadě také únava jsou prvotními příčinami zcela zbytečných dopravních nehod. Fatální následky může mít používání mobilního telefonu za volantem. Používání mobilního telefonu během jízdy je velmi častým přestupkem a viníkem mnoha dopravních nehod.

 

Se začátkem nového školního roku proběhne v našem kraji v průběhu tohoto týdne a začátkem příštího týdne tradiční dopravně bezpečnostní akce „Zebra se za Tebe nerozhlédne“. Tato akce začne 1. září a bude pokračovat u v příštím týdnu. Jednou z důležitých priorit policistů na Vysočině je docílit vyšší bezpečnosti chodců v silničním provozu, a proto se policisté zaměří zejména na malé chodce. První týden nového školního roku bude pro mnoho dětí velice náročný. Po dvouměsíčních prázdninách budou mít mnoho zážitků, a tak jejich pohyb na přechodech pro chodce nebo po chodnících může být neopatrný, chaotický a nebezpečný. Ve čtvrtek 1. září půjdou do školy poprvé i prvňáčci, kteří se silničním provozem a s bezpečným chováním při cestě do školy a ze školy nemají žádné zkušenosti. Policisté budou proto dohlížet na bezpečné přecházení dětí po přechodech pro chodce zejména v blízkosti škol v rámci celého Kraje Vysočina.

Dana Čírtková