Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy DUKOVANY ZBLÍZKA
DUKOVANY ZBLÍZKA PDF Tisk Email
Středa, 08 Červen 2022 00:00

 

Mimořádná příležitost podívat se za ochranou betonovou zeď Jaderné elektrárny Dukovany nebo do skladu použitého paliva, který je jedním z několika přísně střežených objektů – to je lákavou částí programu probíhajících speciálních exkurzí DUKOVANY ZBLÍZKA. Tuto možnost mají pouze obyvatelé obcí z blízkého okolí Jaderné elektrárny Dukovany, kterou jim připravili dukovanští energetici ve spolupráci s místními obecními úřady. Díky velkému zájmu byly všechny termíny rychle obsazeny.

Každé květnové a červnové sobotní a nedělní dopoledne tak do elektrárny přijíždí skupiny obyvatel, často i ve větších rodinných uskupení, kteří využívají možnost podívat se nejen do zdejšího informačního centra, ale v doprovodu průvodkyň a ostrahy také do střeženého prostoru elektrárny. Autobus, který poskytuje elektrárna, je přiveze z domova až do Dukovan a nazpět, ale také je proveze střeženým prostorem. Trasa vede kolem speciálního seizmicky odolného dieselgenerátoru, dále pak kolem nových ventilátorových chladicích věží až ke skladu s kontejnery s použitým palivem. „U skladu mohou návštěvníci vystoupit z autobusu, podívat se přímo dovnitř a na vlastní oči se přesvědčit v čem a jak se takové palivo skladuje,“ přiblížil část prohlídky Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany. Závěr je věnován 6 km projížďce okolo elektrárny, při které zájemci navštíví největší jadernou vinici a místo výstavby nového jaderného zdroje. I přes skutečnost, že účastníci exkurzí žijí v okolí elektrárny celý život je to pro řadu z nich úplně první návštěva. V rámci 16 mimořádných exkurzí elektrárnu navštíví přes 640 zájemců s věkovým rozpětím 15 až 90 let z měst a obcí Naloučany, Jaroměřice nad Rokytnou, Hrotovice, Hartvíkovice, Březník, Dolní Vilémovice, Lhánice, Tetčice, Ivančice, Příštpo, Rouchovany, Zbraslav, Bohutice, Moravský Krumlov a Valeč.

„Chtěl bych moc a moc poděkovat za velmi hezký a poučný den, který jsme u vás prožili. Děkujeme i skvělým průvodkyním za profesionální výklad a přístup k naší skupině. Těším se, až příště dorazím s další skupinou…,“ zhodnotil zážitek z jedné z exkurzí Jan Šon, starosta obce Tetčice

Do infocentra Jaderné elektrárny Dukovany přijíždí zájemci z různých koutů naší země i ze zahraničí, a to mnohdy i z velké vzdálenosti. Námět na vytvoření speciálních tříhodinovou prohlídek pro obyvatele z blízkého okolí elektrárny vzešel na základě zájmu zastupitelů obcí a měst, kteří se prohlídek účastnili před dvěma lety.

Další exkurze s rozšířeným programem a možností podívat se do střeženého prostoru elektrárny, tentokrát určené pro širokou veřejnost, připravuje elektrárna na 30. července v rámci tzv. „24 hodin otevřených dveří JE Dukovany“. V září se pak zájemci o jadernou energetiku mohou těšit na oblíbené noční prohlídky. Program i nabídka termínů bude včas zveřejněna na webových stránkách a FB profilu Infocentra.

Jiří Bezděk