Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy Skončila neplánovaná odstávka 3. bloku EDU
Skončila neplánovaná odstávka 3. bloku EDU PDF Tisk Email
Neděle, 19 Září 2021 08:10

 

V Dukovanech skončila odstávka 3. výrobního bloku, včera dopoledne začal blok opět dodávat elektřinu

Energetici Jaderné elektrárny Dukovany obnovili výrobu elektrické energie na třetím výrobním bloku, který odstavili před dvanácti dny z důvodu provedení diagnostiky na jednom z vysokotlakých bezpečnostních čerpadel. Dnes dopoledne začal blok opět vyrábět čistou bezemisní elektrickou energii a dodávat jí do přenosové soustavy. V Dukovanech jsou tak od dnešního dne v provozu všechny čtyři výrobní bloky. Další odstávka čeká Dukovany v polovině listopadu, během které vymění část paliva za čerstvé.

Kontrolou čerpadla na jednom ze tří bezpečnostních systémů energetici zjistili závadu na uložení ložiska vysokotlakého čerpadla. Následně ložisko seřídili, ověřili jeho funkčnost zkušebním chodem a čerpadlo převedli do nominálního režimu.

K opětovnému najetí bloku bylo nutné dokončit probíhající plánovanou výměnu jednoho z osmnácti dieselgenerátorů. Tu energetici dokončili ve čtvrtek ráno a následně zahájili náběh bloku. „Obnově a modernizaci zařízení se věnujeme nejen v průběhu odstávek, ale tam, kde to je technicky a bezpečnostně možné, také při provozu. Prioritou je pro nás vždy bezpečnost a spolehlivost, proto jsme s náběhem vyčkali do ukončení všech těchto prací,“ vysvětluje Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Štěpnou reakci energetici v reaktoru obnovili v pátek odpoledne. Elektřinu začal blok dodávat do sítě v sobotu 10:39 hod. po přifázování prvního turbosoustrojí. Následně v 15:08 hod. energetici přifázovali i druhé turbosoustrojí. Nyní provádí postupné zvyšování výkonu a předepsané kontroly zařízení.

Už v listopadu čeká energetiky odstávka pro výměnu paliva na druhém výrobním bloku, která bude pobíhat přes Vánoce až do ledna příštího roku.

Jiří Bezděk

Redakční poznámka

Závada byla zjištěna na vysokotlakém čerpadle TH, které je v primárním okruhu EDU součástí systému havarijního dochlazování, v jadernické terminologii označeném ruskou zkratkou SAOZ. Tento systém má za úkol zajistit bezpečné chlazení aktivní zóny reaktoru v případě havárie. Na každém reaktorovém bloku jsou takové systémy tři, plně funkční musí být podle limit a podmínek provozu všechny. Porucha jeednoho z nich proto vede k nucené odstávce, jinak by byla ohrožena jaderná bezpečnost jaderné elektrárny.

Není to zdaleka první závažná porucha na EDU v poslední době. V paměti jsou chybné svary a podvržené fotografie svarů nerezových trubek nebo prasklá trubkovnice jednoho z parogenerátorů.

František Ryneš