Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy O přechody a schody jen do konce března
O přechody a schody jen do konce března PDF Tisk Email
Čtvrtek, 15 Březen 2018 07:37

Grantová řízení oranžové přechody a Oranžové schody jsou otevřené pro všechny žadatele z řad měst a obcí, které chtějí napomoci bezpečnějšímu silničnímu provozu nebo podpořitbezbariérové prostředí ve veřejných budovách. Čas pro podání žádosti je jen do konce března.

Vytvořit handicapovaným dětem i dospělým podmínky pro neomezený pohyb po školách a dalších veřejných budovách či podpořit bezpečnost chodců i řidičů na přechodech může každé město a obec snadno s finanční podporou Nadace ČEZ. Za desítkami hezkých příběhů a pozitivních čísel přitom na počátku stál jednoduchý krok: vyplnění nadační žádosti o grant v programech Oranžový přechod a Oranžové schody.  V loňském roce podpořila Nadace ČEZ vybudování a instalaci osvětlených přechodů v 16 obcích a vybudování bezbariérového přístupu v pěti školách s celkovou investicí přesahující 3,9 mil. korun.

Nadační příspěvek v rámci programu Oranžový přechod je zaměřen na podporu zvyšování bezpečnosti formou instalace osvětlení přechodů pro chodce. Pokud je přechod osvětlen, riziko střetu vozidla s chodcem se podle dopravních expertů snižuje až o 65 procent. Maximální výše nadačního příspěvku je 120 000 Kč. Na Vysočině byly uplynulých letech nově osvětleny přechody například v Hrotovicích, Jihlavě, Velké Bíteši nebo Novém Městě na Moravě. Na jihu Moravy bezpečně přecházejí například v Brně, Hustopečích, Hodoníně nebo Břeclavi.

„V duchu základního bezpečnostního hesla na silnicích „Vidět a být viděn“ podporujeme česká města a obce v budování osvětlených přechodů. V místech, kde se pohybuje hodně lidí včetně malých dětí, jako například na frekventované křižovatce v Brně-Bohunicích, platí toto pravidlo dvojnásob,“ sdělila ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

Oranžové přechody Nadace ČEZ byly v loňském roce nominovány ve veřejné anketě deníku E15 Gesto desetiletí: Deset projektů, které změnily Česko, ve které obsadily druhé místo.

Grantové řízení Oranžové schody je zaměřeno na podporu bezbariérového přístupu pro žáky, studenty a pedagogy na školách. Nadační příspěvek je určen na nákup zařízení a stavební úpravy, které pomohou překonat nebo odstranit architektonické bariéry (výtahy, nájezdové rampy, schodolezy, plošiny, naváděcí systémy apod.) S lehkostí a bez bariér se mohou díky nadační podpoře pohybovat žáci na Vysočině i jižní Moravě. Na Základní a Praktické škole v Chotěboři usnadnil stropní zvedací a asistenční systém Roomer dětem s handicapem pohyb mezi učebnami, toaletami a chodbou, aniž by bylo třeba je přesazovat na invalidní vozík. „V současné době slouží systém 4 žákům s těžkým tělesným handicapem, dále pak 25 žákům s různými stupni pohybového či mentálního postižení jako rehabilitační cvičební pomůcka,“ řekla k projektu ředitelka školy Drahomíra Danielková. Nadace ČEZ přispěla chotěbořské škole na pořízení systému částkou 400 tisíc korun. V loňském roce putovala finanční pomoc také například do Základní školy speciální, Praktické školy a Dětského domova v jihomoravských Vřesovicích. Zařízení slouží dětem s mentálním postižením v pásmu středně těžkého, těžkého a hlubokého handicapu. Bariéru pro imobilní žáky v podobě schodů pomohla škole odstranit Nadace ČEZ. Propojila grantový program Oranžové schody s aplikací EPP – Pomáhej pohybem, jejímž prostřednictvím přispěla také sportující veřejnost téměř 260 tisíci Kč na pořízení zvedáku a schodišťové plošiny s mobilním zvedacím systémem.

Pro obě grantová řízení přijímá nadace žádosti do 31. března pouze prostřednictvím webového formuláře na: https://www.nadacecez.cz/NadaceForms/competitions/.Nadační příspěvek mohou úspěšní žadatelé čerpat maximálně 365 dní od data podání žádosti.

Jana Štefánková