Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy Návštěvníků hradů a zámků přibylo
Návštěvníků hradů a zámků přibylo PDF Tisk Email
Neděle, 06 Listopad 2016 00:00

Hlavní návštěvnická sezóna na hradech a zámcích na Vysočině, které spravuje Národní památkový ústav v Českých Budějovicích, skončila. Památky opět patřily k vyhledávaným turistickým cílům a centrům kulturního a společenského života. Většina nabídne návštěvníkům i zajímavé adventní či vánoční akce. Na všech památkách bude v během zimy probíhat úklid a příprava nové sezóny.

Zhodnocení hlavní návštěvnické sezóny 2016

V průběhu letošní hlavní návštěvnické sezóny přišlo do konce října 2016 na památky v kraji Vysočina ve správě Národního památkového ústavu 168 812 platících návštěvníků. „Oproti loňskému roku je to nárůst o téměř sedm procent,“ konstatuje Petr Pavelec, ředitel Územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích (NPÚ ÚPS ČB) a dodává, že „výnosy ze vstupného za stejné časové období činí 11,7 milionů korun.“ V rámci působnosti Územní památkové správy v Českých Budějovicích, která pečuje o památky v krajích Jihočeském, Plzeňském a Vysočina, se souhrnná návštěvnost také zvýšila a dosáhla tak celkového počtu 1 566 693 osob. Ve srovnání s loňskem zaznamenal nejvyšší procentuální nárůst zámek Náměšť nad Oslavou, kam zavítalo o 15 procent zájemců více. Téměř jedenáctiprocentním nárůstem v počtu návštěvníků se pyšní telčský zámek.

Kromě návštěvníků placených prohlídkových tras využily další tři desítky tisíc lidí široké nabídky kulturních a společenských aktivit, které téměř každodenně v hradozámeckých areálech probíhají. Za celou sezónu nabídly zámky a hrad spravované na Vysočině Národním památkovým ústavem okolo 160 různorodých kulturních akcí a výstav. Diváci měli možnost vidět také večerní a speciální prohlídky, divadla, koncerty, šermířská či taneční vystoupení. Tradiční nabídku pořadů obohatily aktivity související se 700. výročím narození Karla IV. v rámci projektu NPÚ Lucemburský rok, do něhož byl zapojen hrad Lipnice. Památky patří stále mezi oblíbená místa pro konání svatebních obřadů, kterých se na nich letos uskutečnilo 128, což je oproti loňsku nepatrný nárůst.

Zámek v Náměšti nad Oslavou se bude moci pochlubit i dvěma knižními novinkami. Jedna z nich představí Apartmány zámku v Náměšti nad Oslavou, zatímco tématem druhé je Hudba na zámku v Náměšti nad Oslavou. Náměšťský zámek se letos poprvé stal také dějištěm předávání cen Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro.

Stavební obnovy a údržba

Vedle zajištění návštěvnických provozů během sezóny probíhá na všech památkových objektech ve správě NPÚ ÚPS v Českých Budějovicích samozřejmě pravidelná údržba a stavební obnova svěřených majetků. „Velké investiční akce chystáme až na příští rok, ale v rámci jejich příprav jsme společně s dalšími menšími opravami v letošním roce proinvestovali 1,9 milionu korun,“ upřesňuje Petr Pavelec.

Před koncem roku se začne s opravou vstupní brány zámku v Telči v hodnotě 350 000 korun. Zámek v Telči je rovněž zapojen do náročných prací spojených se získáním finančních prostředků z IROP ve výši 210 milionů korun za účelem revitalizace zámku. Do Náměště nad Oslavou se po ročním restaurování navrátila původní renesanční vrata z roku 1577 nad čestným schodištěm a renesanční vrata z roku 1579 ve vstupním průjezdu. Finanční náklady na restaurování a instalaci dosáhly výše 500 000 korun. Letos byla také dokončena projektová příprava na komplexní obnovu a restaurování vnitřního arkádového nádvoří a obnovu vstupního křídla zámku včetně restaurování renesančního arkýře.

Restaurování mobiliáře

Restaurování mobiliáře je nedílnou součástí péče o svěřené památkové objekty. „Pro památky v kraji Vysočina bylo pro letošní rok určeno 310 000 korun,“ dodává Petr Pavelec. Jedná se zejména o obrazový fond a další artefakty.

Zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou se může pyšnit zrestaurovaným prvním panelem malovaných tapet v čínském salonku, které proběhlo díky finanční podpoře charitativní organizace The Friends of Czech Heritage. Zároveň probíhá restaurování kopie obrazu Jana Adama Questenberga.

Restaurátorským zásahem prochází také univerzitní teze Václava Haugwitze z Náměště nad Oslavou. Jedná se o mědirytem potištěný obraz na hedvábí. Ze zámku v Telči se restauruje poslední z triptychu obrazů věnovaný tématu Dělení růží či dámské svatební šaty Podstatských z Lichtenštejna.

Jitka Skořepová