Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy Skončila Fyzikální olympiáda
Skončila Fyzikální olympiáda PDF Tisk Email
Úterý, 05 Březen 2013 00:00

Brno bylo od úterý 26. 2. do pátku 1. 3. dějištěm nejvyššího kola Fyzikální olympiády. Z celé republiky se sem sjelo padesát talentovaných studentů, aby ukázali, jak si dokáží poradit s náročnými teoretickými i praktickými úlohami. Vítězem se stal Lubomír Grund z Gymnázia Zborovská v Praze, na druhém místě skončil Martin Raszyk z Gymnázia Mírová v Karviné a třetí příčka patří Jiřímu Guthovi z Gymnázia Jírovcova v Českých Budějovicích. V desítce nejlepších se umístili také studenti z Třebíče a Brna. Nejúspěšnější řešitelé, kteří budou moci reprezentovat Českou republiku na Mezinárodní fyzikální olympiádě a od partnera soutěže Skupiny ČEZ získali na další vzdělávání 30 000 Kč.

Účastníci olympiády například diskutovali s předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou, nahlédli do tajemství vesmíru v brněnské hvězdárně a navštívili zajímavé exkurze.

 

Z prvního místa se radoval Lubomír Grund (18 let), student Gymnázia Zborovská v Praze. „Mám velkou radost z vítězství, hodily se mi zkušenosti z jiných soutěží i z loňské olympiády, kde jsem skončil jako čtvrtý,“ hodnotí svůj výsledek Grund a dodává: „Nejnáročnější byl pro mě praktický příklad z kalorimetrie, tedy z měření různých teplot. Měl jsem na přípravu málo času a musel jsem si postup dobře dopředu rozmyslet a neudělat žádnou chybu.“ Olympiády se účastní pravidelně, protože díky jim získává nové zkušenosti a poznává zajímavé lidi. Na druhém místě skončil Martin Raszyk z Gymnázia Mírová v Karviné a jako třetí se umístil Jiří Guth z Gymnázia Jírovcova v Českých Budějovicích. Čtvrté místo patřilo Filipovi Murárovi z Gymnázia Třebíč a na 6. místě byl Jakub Vančura z Gymnázia tř. Kpt. Jaroše v Brně.

Nejlepší řešitelé budou moci reprezentovat ČR letos v červenci na Mezinárodní olympiádě v Dánsku. Z loňské soutěže v Estonsku si čeští zástupci přivezli celkem 5 medailí.

Tři nejúspěšnější účastníci získali symbolický šek v hodnotě 10 000 Kč. Finanční odměnu, která jim pomůže zakoupit si potřebné pomůcky pro studium na jedné z technických vysokých škol, věnovala Skupina ČEZ, která je partnerem fyzikální a matematické olympiády již čtvrtým rokem. „Technické obory bohužel mezi mladou generací stále nepatří mezi příliš oblíbené a nedostatek absolventů pak citelně postihuje náš průmysl. Společně s organizátory této jedinečné soutěže se proto snažíme ukázat studentům i veřejnosti, že fyzika a další přírodní vědy jsou velice zajímavými a perspektivními obory,“ vysvětluje Pavel Puff, manažer útvaru strategický nábor Skupiny ČEZ. Pro školy, které připravují své žáky na olympiády, Nadace ČEZ navíc připravila soutěž o Oranžovou učebnu. Jedna z nich tak může získat finanční příspěvek ve výši 200 tisíc korun na nákup nebo modernizaci vybavení v učebnách fyziky, chemie a technických předmětů, popř. v laboratořích.

 

Jana Štefánková