Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy Přispějí na památky
Přispějí na památky PDF Tisk Email
Středa, 13 Únor 2013 14:51

Čtyři soukromé osoby a dvě náboženské organizace dostanou od města peníze na opravy historických objektů. Poskytnutí příspěvků na rok 2013 schválilo zastupitelstvo 31. ledna. Jedná se o finanční spoluúčast k dotacím kraje Vysočina.

Krajský grantový program s názvem „Podpora rozvoje kultury a kulturního dědictví, obnova kulturních památek v roce 2013“ umožňuje získat vlastníkům z řad fyzických a právnických osob dotaci až do výše 40 procent a u církví do výše 50 procent z celkových nákladů na obnovu nemovité kulturní památky. Podmínkou je spoluúčast obce a to ve výši minimálně 20 procent.

 

Náklady na opravu šesti objektů představují souhrnnou částku 4.205.961 korun. Z toho podíly vlastníků dělají dohromady 2.099.958 korun. Kraj věnuje v součtu 1.409.268 korun, město přidá 696.735 korun. Římskokatolická farnost Třebíč-město využije darované peníze na restaurování svatostánku z hlavního oltáře kostela svatého Martina. Židovská obec Brno provede opravu zadních fasád čtyř hrobek a průčelí Subakovy hrobky a dokončí vnitřní kamenný taras při dolní zdi Židovského hřbitova. Dva soukromníci opraví domy na Karlově náměstí, jeden v ulici Leopolda Pokorného a jeden na nároží ulic Blahoslavova a V Mezírce.

„Myslím, že princip krajských a městských dotací se osvědčil. Je potřeba si uvědomit, že majitelé historických objektů musí při rekonstrukcích používat atypické materiály a technologie. Ne všichni jsou natolik solventní, aby si mohli dovolit udržovat památku způsobem odpovídajícím její hodnotě. Kdybychom od nich chtěli, aby všechno platili ze svých prostředků, tak bychom se mnoha oprav památek ani nedočkali,“ vyjádřil se starosta Pavel Heřman. Podle jeho slov by si Třebíč zasloužila od kraje i státu více peněz, protože město zapsané v seznamu UNESCO má památek hodně a měřítka pro jejich posuzování jsou přísnější. To s sebou nese i vyšší finanční náročnost.

 

Ivan Přibík

 

 

Redakční poznámka. Necelých 700 tisíc na podporu údržby památek je částka jednoduše ostudná. Město raději podporuje soukromé firmy a buduje nesmyslné stavby. Za 52 miliónů, co bude stát zbytečná dostavba Laguny, za 25 miliónů co stál nesmyslný kruhový objezd v Borovině a další zbytečně vyhozené milióny by byly památky nejen opravené, ale i pozlacené.