Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy Na Pekelném kopci vyroste rozhledna
Na Pekelném kopci vyroste rozhledna PDF Tisk Email
Neděle, 10 Únor 2013 07:46

Milovníci aktivní turistiky z Třebíčska i vzdálenějších krajů se mohou těšit na atraktivní novinku. Na nedalekém Pekelném kopci by během dvou let měla vzniknout zbrusu nová rozhledna. Zastupitelstvo města schválilo v lednu předložení projektu na dotaci z Regionálního operačního programu Jihovýchod.

Z pohledu pamětníků rozhledna na známém Pekelňáku až tak úplně nová nebude. Do padesátých let minulého století tam totiž stávala. Kopec vždy byl a i dnes je oblíbeným cílem výšlapů. Záměr stavby rozhledny po více než padesáti letech přiblížila místostarostka Marie Černá: „Myšlenka obnovení rozhledny tady dlouhodobě zrála. Pekelný kopec se nachází na rozhraní katastru tří obcí – Mastníku, Starče a Třebíče – a již před více než dvěma roky zahájil Mikroregion Třebíčsko přípravné práce k výstavbě rozhledny. Díky jedné z posledních finančních příležitosti z evropských fondů připravilo město Třebíč tento projekt do takové fáze, že mohl být předložen do nedávno uzavřené výzvy ROPu. Mikroregion je partnerem tohoto projektu a je připraven i finančně přispět na neuznatelné náklady.“

 

Autorem návrhu nové rozhledny je brněnský architekt Pavel Jura, který vytvořil několikrát oceněnou akátovou rozhlednu Výhon u Židlochovic na Brněnsku. Struktura stavby využije náměty a motivy z baziliky svatého Prokopa a Židovské čtvrti. V třírozměrné stavbě rozhledny bude patrný motiv dvou pootočených čtverců. Celkové ztvárnění objektu zohlední místní pověst. „Podle legendy, která se váže k patronu naší baziliky, zkrotil svatý Prokop ďábla, odhodil ho a ten dopadl právě na Pekelný kopec u Třebíče,“ řekla Marie Černá.

Součástí projektu, ve kterém město žádá o evropskou dotaci, bude kromě rozhledny také vybudování Tourist Pointu v Národním domě. Propojení Pekelného kopce a třebíčských památek UNESCO bude doplněno stavbou drobné infrastruktury pro pěší turisty a cykloturisty. Počítá se se značením a několika odpočívkami na trase. „Potřebnou novinkou bude TouristPoint v dvorním traktu Národního domu. Cyklisté i pěší turisté si tam budou moci odpočinout, odložit kola a zavazadla, občerstvit se a případně osprchovat,“ doplnila ředitelka Městského kulturního střediska Jaromíra Hanáčková.

Celkové náklady na stavbu rozhledny, doplňkovou infrastrukturu, značení a zřízení TouristPointu přestavují částku 12 milionů korun. Plných 85 procent by měla pokrýt dotace Evropské unie z programu Regionálního operačního programu NUTS II Jihovýchod. Město by tedy ze svého rozpočtu přidalo 1,8 milionu korun. Pokud vše dopadne dobře, měla by radnice dostat vyrozumění o přiznání dotace v květnu až červnu letošní roku. Stavět by se začalo na podzim s dokončením v roce 2014.

Ivan Přibík


Redakční poznámka: Na listopadovém jednání schválilo zastupitelstvo podmínky pro podání přihlášky o dotaci EU. Tehdy ovšem měl být projekt za 9 miliónů korun. Za tři měsíce však „nabobtnal“ na 12 miliónů korun. I kdyby Třebíč dostala plnou dotaci, jen na spoluúčasti zaplatí ze svého o půl miliónu více. Namísto uvažovaných 1,3 miliónu bez dvouset tisíc dva milióny. Další příklad neuváženého plýtvání.