Velmi užitečná přednáška nejen pro rodiče |
Sobota, 24 Listopad 2012 08:01 |
Česká křesťanská akademie - místní pobočka Třebíč a Katolické gymnázium Třebíč pořádají přednášku na téma: Facebook – dobro nebo zlo? Dvě tváře internetu. Psychologie obětí a pachatelů internetové kriminality. Přednáška se koná 3. prosince 2012 v aule Katolického gymnázia Přednášející: PhDr. Lenka Hulanová, autorka knihy Internetová kriminalita páchaná na dětech Těžištěm její práce je „krizová intervence on-line“, kdy je člověku v nelehké životní situaci poskytována pomoc prostřednictvím elektronických médií, jako je e-mail, chat a skype. Sociální sítě, chytré mobily jsou už dávnou realitou. Nelze však říci, že by tato realita byla vždy růžová. Podobně jako mnohé jiné věci, se kterými se setkáváme, mají dvě tváře. V této přednášce budeme mluvit o té temnější.
Kyberprostor vnáší do lidské komunikace některé momenty, které činí jeho uživatele zvlášť zranitelným. Kyberprostor mění nejen vnímání ostatních, ale i sama sebe. Asi všichni známe termín Identity Flexibility nebo Reduced Sensation. Nejenom tyto vlastnosti, ale i mnohé jiné vytvářejí z webového světa prostor, který úplně bezpečný není, a který dokáže zranit ty, už tak dosti zranitelné, děti. O psychologii obětí internetové kriminality, i jejich pachatelů, o projevech internetové kriminality a možnostech prevence bude mluvit PhDr. Lenka Hulanová, autorka knihy Internetová kriminalita páchaná na dětech, Praha: Triton 2012.
O autorce: PhDr. Lenka Hulanová studovala jednooborovou psychologii se specializací sociální psychologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Její diplomová práce: „Internetová kriminalita zaměřená proti dětem“ se věnovala tématu zneužívání dětí na internetu a obdržela ocenění od Nadace profesora Matějčka za jednu z nejlepších diplomových prací v oboru dětské psychologie za rok 2010. Její rigorózní práce byla vydána v roce 2012 v nakladatelství Triton pod názvem Internetová kriminalita páchaná na dětech. Psychologie internetové oběti, pachatele a kriminality. Těžištěm její práce je „krizová intervence on-line“, kdy je člověku v nelehké životní situaci poskytována pomoc prostřednictvím elektronických médií, jako je e-mail, chat a skype.
Jaromír Matějek |