Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy Mařenku zdobí rozhledna
Mařenku zdobí rozhledna PDF Tisk Email
Neděle, 28 Říjen 2012 16:51

Na vrchu Mařenka, který je položen v nejvyšší nadmořské výšce na Třebíčsku, se  v sobotu 27. října slavnostně otevřela nová rozhledna. Architektonicky unikátní stavba měřící 31,3 m nabízí turistům jedinečný výhled do kraje, otevřena bude celoročně a zdarma. Výstavbu rozhledny podpořila Nadace ČEZ částkou 300 tisíc korun.
Třebíčsko získalo nové turistické lákadlo. V nadmořské výšce 711 m zde vyrostla nová rozhledna. Vznikla na romantickém místě opředeném pověstmi, kde v 60. letech minulého století zanikla původní dřevěná stavba. Oživit tradiční turistickou lokalitu se rozhodli zástupci okolních obcí, kteří za tím účelem založili sdružení Mikroregionu Podhůří Mařenky.„Podařilo se nám vytvořit atraktivní zastávku mezi Telčí a Třebíčí pro návštěvníky, kteří zavítají do našeho kraje,“ vysvětluje starosta městyse Rokytnice nad Rokytnou Josef Herbrych.

Kolem vrchu Mařenka vede cyklostezka a u rozhledny končí naučná stezka. „Rozhledna je zajímavá i po architektonické stránce,“ vyzdvihuje další přednosti stavby Herbrych. Autoři návrhu použili kombinaci moderních a umělých přírodních stavebních materiálů tak, aby rozhledna harmonicky zapadla do zalesněného okolí. Kromě použitých materiálů odlišuje Mařenku od klasických rozhleden neobvyklý trojúhelníkový půdorys. Na horní vyhlídkové molo stoupá z kamenné podezdívky točité schodiště z oceli a dřeva.
Výstavba rozhledny Mařenka si vyžádala přes 7,18 milionů korun, projekt finančně podpořily Evropská unie a Regionální operační program. Částkou 300 tisíci korunami přispěla i Nadace ČEZ. „Věřím, že se rozhledna s nádhernou vyhlídkou do kraje rychle stane vyhledávaným místem turistů. Mně osobně se líbí, že jsou odtud vidět i chladicí věže Jaderné elektrárny Dukovany,“ říká Vladimír Černý, člen správní rady Nadace ČEZ a zároveň starosta obce Rouchovany, která leží nedaleko elektrárny Dukovany.

Jana Štefánková

Aktualizováno Neděle, 28 Říjen 2012 17:27