Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy JE Dukovany pod kontrolou
JE Dukovany pod kontrolou PDF Tisk Email
Pondělí, 10 Září 2012 11:20

Ve dnech 13.-27.9.2012 se v EDU uskuteční mezinárodní prověrka WANO PEER REVIEW. Loňský a letošní rok je pro JE Dukovany bohatý na mezinárodní aktivity. Ještě ani neodezněly ozvěny po kontrolní misi OSART prováděné Mezinárodní agenturou pro atomovou energii v červnu 2011 a už bylo nutné, po událostech v japonské Fukušimě, připravovat zprávu o odolnosti elektrárny na extrémní události, tzv. „stress-testy“, které na jaře letošního roku prověřovala mezinárodní  komise delegovaná Evropskou unií. V červenci vedení elektrárny vyhovělo požadavku Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a přijalo pilotní misi, tzv. „New OSART“ - pro odladění nové metodiky mezinárodních kontrol jaderných elektráren.

Za několik dnů se na elektrárně uskuteční další mezinárodní návštěva v podobě partnerské prověrky WANO (sdružení provozovatelů jaderných elektráren ve světě).

Po dobu téměř 3 týdnů bude prověřovat tým 22 specialistů z jaderných elektráren ve světě provoz JE Dukovany, srovnávat mezinárodní požadavky a standarty (normy MAAE a výkonnostní cíle a kritéria WANO) se skutečným každodenním provozem JE Dukovany.

Prověrky WANO Peer Review byly v současnosti podrobeny řadě změn,  jejichž cílem je vytvořit funkční systém vnitřní a vnější kontroly stavu bezpečnosti provozovaných jaderných elektráren.

To co dříve stačilo, dnes již stačit nemusí.  V řadě oblastí je elektrárna podrobena novým požadavkům, zejména co se týká oblastí ovlivňování lidského činitele, hodnocení skoro-událostí tzv. Near-Miss, aktivní Sebehodnocení, a po Fukušimě také řešení nadprojektových havárií, odolnosti elektrárny proti extrémním vlivům a přípravy personálu na tyto situace.

Petr Spilka