Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy Zavezli palivo do třetího bloku JE Dukovany
Zavezli palivo do třetího bloku JE Dukovany PDF Tisk Email
Čtvrtek, 07 Březen 2024 09:41

Práce na odstávce mají ze 2/3 hotové

Energetici po více než čtyřech týdnech opět zavezli palivo do reaktoru třetího výrobního bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Do jejího konce energetikům zbývá zvládnout zhruba třetinu z celkových 17 205 pracovních příkazů. Elektrárna už naplno přešla na delší palivové cykly a směřuje k dalšímu zvyšování bezpečnosti a efektivity.

Třetí výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany odstavili operátoři 19. ledna pro plánovanou údržbu zařízení a výměnu části paliva. 349 kazet bude v reaktoru pracovat déle než v minulých letech. Modernizované palivo s pracovním označením PK 3+ navíc umožňuje, spolu s dalšími úpravami, dál zvyšovat efektivitu elektrárny.

„V Dukovanech jsme už na delší palivový cyklus naplno přešli, v Temelíně jsme v přechodové fázi. Přechod na 18-timěsíční palivové cykly dokončíme v příštím roce. Samozřejmě nejvyšší prioritou i těchto projektů je bezpečnost provozu,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika společnosti ČEZ Bohdan Zronek.

 

Aktuálně ČEZ zaváží palivo ze svých zásob. Ty navýšil už v druhé polovině minulého desetiletí a pokračuje i s rozšiřováním speciálních skladů. „Skladovací kapacity jsme už navýšili a dlouhodobě udržujeme takové zásoby, aby nám vydržely vždy na nejméně tři roky provozu. Zároveň jsme i zvýšili počet dodavatelů paliva,“ upřesňuje Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Během prvních 46 dnů odstávky specialisté provedli čištění parogenerátoru číslo 5 od minerálních úsad a provedli výměnu několika kusů sekčních armatur, jejichž modernizace je součástí investic určených pro přípravu zařízení na plánovaný minimálně šedesátiletý provoz elektrárny. V sekundární části bloku energetici dokončují montáž parních turbín po provedených kontrolách lopatek a vysokotlakého systému ucpávkové páry. Koncem týdne zahájí olejové proplachy a přípravu na provozní zkoušky obou parních turbosoustrojí.

Ukončení odstávky energetici předpokládají počátkem dubna. Přesný termín opětovného zahájení výroby třetího bloku ČEZ upřesní v návaznosti na průběh zbývajících plánovaných činností a na výsledky prováděných kontrol a testů.

Jiří Bezděk

Aktualizováno Čtvrtek, 07 Březen 2024 09:44