Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy Průmyslovka v Třebíči bude mít poprvé dvě třídy oboru Energetika
Průmyslovka v Třebíči bude mít poprvé dvě třídy oboru Energetika PDF Tisk Email
Neděle, 03 Září 2023 12:25

S novým školním rokem přijde do Střední průmyslové školy v Třebíči 51 nových studentů a studentek oboru Energetika. Poprvé v historii tak překročí jejich počet číslo 30. Na základě zájmu žáků o zdejší speciální obor Energetika otevřela škola za podpory ČEZ druhou třídu. O studenty tohoto oboru má zájem Jaderná elektrárna Dukovany, která jen letos přijala dalších 9 absolventů tohoto oboru a zájem o ně mají i další firmy z regionu.

Výjimečnost oboru Energetika na Střední průmyslové škole v Třebíči je ve spojení dvou oborů – strojní a elektro. Jde o obory, které mají vysoké uplatnění v nedaleké Jaderné elektrárně Dukovany, která studentům nabízí řadu praxí a stáží už během studia. „V rámci generační obměny jsme od roku 2013, kdy obor dokončili první studenti, přijali 82 absolventů a mám radost, že si je naši kolegové hodně chválí. S ohledem na předpokládaný, minimálně šedesátiletý, provoz nabízí elektrárna stávajícím studentům stabilní zaměstnání v prestižním oboru,“ říká Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

 

Zájem o technické obory i s postupující přípravou výstavby nového zdroje v Dukovanech potvrdila před vítáním žáků prvního ročníku i ředitelka SPŠ v Třebíči Petra Hrbáčková. „K rozšíření počtu tříd oboru Energetika z dosavadní jedné třídy na dvě jsme přistoupili na základě POOPTÁVKY Skupiny ČEZ a rostoucího počtu zájemců o studium. Ze 111 uchazečů jsme jich tak mohli poprvé přijmout 51. A nešlo jen o tento speciální obor, ale zájem jsme zaznamenali o všechny technické obory naší školy.“ Spolu s ní studenty v pondělí přivítá Jan Břížďala, radní KÚ Vysočina a ředitel Jaderné elektrárny, Roman Havlín.

Během uplynulých 14 let, kdy byl za podpory společnosti ČEZ a Kraje Vysočina na Střední průmyslové škole v Třebíči založen obor Energetika, nastoupilo jen z tohoto oboru do elektrárny 82 absolventů. A že nejde jen výhradně o mužskou profesi dokazuje i rostoucí zájem dívek. Obor energetika doposud vystudovalo 10 studentek z nichž jedna našla své místo na koordinaci prací sekundárního okruhu elektrárny. Odborné praxe pro studenty 3. a 4. ročníků elektrárna nabízí už od roku 2011. Díky tomu se studenti seznámí s prostředím elektrárny a získají přesnější představu o jejich případné budoucí práci. Absolventi obvykle nastupují hned po maturitě do provozu elektrárny na pozice strojní, elektro nebo měření a regulace. Část absolventů si během práce v elektrárně dálkově dodělává vysokou školu a někteří nastupují až po jejím vystudování.

Jiří Bezděk

 

Aktualizováno Neděle, 03 Září 2023 12:32