Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy V Dukovanech spustili druhý blok
V Dukovanech spustili druhý blok PDF Tisk Email
Sobota, 22 Červenec 2023 14:07

Energetici Jaderné elektrárny Dukovany v noci spustili druhý výrobní blok. ČEZ druhou výrobní jednotku odstavil 1. července pro údržbu zařízení společných pro první a druhý výrobní bloku. Čistou bezemisní energii začal blok dodávat čtyři minuty po půlnoci. V Dukovanech jsou v provozu bloky 2, 3, a 4. Na prvním bloku pokračuje plánovaná odstávka pro výměnu paliva.
V průběhu uplynulých tří týdnů technici vyměnili více než čtyři desítky klapek s částečnou výměnou kabelů a dalšího zařízení, která jsou společná pro první i druhý výrobní blok. Práce probíhaly v sacích jímkách centrální čerpací stanice, na potrubí cirkulační, technické a požární vody, ve strojovně, i na technologii vnějších objektů. "Jaderné elektrárny jsou klíčové bezemisní zdroje a souběhu odstávek se snažíme vyhnout. V tomto případě jsme pro práce na zařízení společném pro oba bloky využili období s nižší spotřebou elektřiny,“ vysvětluje člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.
Údržbou prošel také systém cirkulační chladicí vody, který odvádí zbytkové teplo od turbín do chladicích věží a zařízení na přívodu surové vody do elektrárny. „Všechny plánované servisní práce jsme v rámci odstávky, která byla rozsahem prací nejnáročnější od roku 2011, úspěšně zvládli. Nyní se soustředíme na dokončení prací a následné kontroly a testy zařízení prvního bloku,“ řekl Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.
Řízenou štěpnou reakci operátoři v reaktoru 2. výrobního bloku obnovili už ve pátek ráno. Čistou bezemisní energii začal blok dodávat v 0:04 hodin po připojení turbosoustrojí TG 21 do přenosové sítě. Druhé turbosoustrojí TG 22 operátoři úspěšně připojili v 8:54 hodin. Nyní pokračují v předepsaných kontrolách a testech při postupném zvyšování výkonu, které by měly potvrdit řádný stav zařízení. Plného výkonu by měl blok dosáhnout v první polovině příštího týdne.

Jiří Bezděk