Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy Hasiči v elektrárně Dukovany převzali nové vozy
Hasiči v elektrárně Dukovany převzali nové vozy PDF Tisk Email
Čtvrtek, 20 Červenec 2023 07:44

Flotila vozidel dukovanských hasičů se rozrostla o dvě nová speciální zásahová auta, detektor plynů s dálkovým přenosem a ochranné bariéry pro ochranu hasičů při požáru tlakových lahví. Ty jim výrazně pomohou u speciálních zásahů spojených s únikem nebezpečných látek, hašením požárů transformátorových olejů nebo zařízení pod napětím.

 

Dva zcela nové vozy převzali dukovanští hasiči během jednoho z nejteplejších dnů letošního léta. První z nich je tzv. protiplynový automobil vybavený speciální dýchací a detekční technikou, který jak název napovídá, dodavatel speciálně určil pro zásahy při nežádoucím výskytu technologických plynů, které se při výrobě elektřiny standartně používají, jako například vodík, čpavek nebo dusík. Vedle detekční techniky budou v jeho případě mít hasiči také prostředky pro prvotní zásah s nebezpečnou látkou a dekontaminačním stanovištěm.

 

Druhý, o poznání větší vůz, je takzvaný kombinovaný hasičský automobil, umožňující současné použití efektivního způsobu hašení vodou, pěnou, halonem a například i hasícího prášku s vodou.

Tento režim umožňuje hasičům dopravu hasicího prášku na větší vzdálenost, kterou by šlo případně využít pro hašení transformátorových olejů. „Vedle toho je vybaven také vysokotlakým řezacím a hasícím zařízením, díky kterému lze hasit v uzavřených nepřístupných prostorech technologií a i zařízení pod napětím až do hodnoty 5,5 kV“, upřesnil Tomáš Richter, vedoucí útvaru požární ochrany JE Dukovany.

 

Klíček od obou vozidel hasičům před nastoupenou jednotkou předal ředitel elektrárny Dukovany Roman Havlín. „Přeji nám všem, aby nejen nová, ale veškerá technika, kterou tady máme, sloužila jen pro nácviky možných událostí, ale současně jsem hrdý na vaši pomoc, kterou poskytujete obyvatelům v našem okolí“, prohlásil při předávání Roman Havlín.

Průměrně dukovanští hasiči zasahují mimo elektrárnu cca 60x ročně. V letošním roce mají za sebou už více něž 45 zásahů zejména u dopravních nehod, poskytování rychlé předlékařské pomoci, resuscitací a hašení požárů.

 

Do výbavy dukovanských hasičů přibyla také speciální ochranná bariéra a a automatický oscilační monitor pro ochlazování tlakových lahví. V elektrárně se v rámci výroby i servisních prací používají stovky tlakových lahví. Bariéra slouží k ochraně zasahujících hasičů při případném ochlazování lahví při požáru. Jde o speciální nafukovací konstrukci, jejíž vnitřní část tvoří vodní vak čelní stěna je opatřena certifikovanými balistickými tabulemi. Díky certifikaci na balistickou ochranu je tato bariéra využitelná i pro případné akce speciální jednotky Policie ČR, která sídlí přímo v areálu elektrárny.

Jiří Bezděk

Aktualizováno Čtvrtek, 20 Červenec 2023 07:49