Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy Jak se rodí jaderní profesionálové
Jak se rodí jaderní profesionálové PDF Tisk Email
Středa, 17 Květen 2023 00:00

První Dny otevřených dveří speciálního školicího střediska v Brně

ČEZ poprvé zpřístupní Centrum přípravy personálu pro pracovníky jaderných elektráren. Historicky první Dny otevřených dveří jsou určené především pro studenty vysokých i středních škol a žáky druhého stupně základních škol, kteří si mohou přijít toto speciální zařízení prohlédnout ve dnech 25. - 26. května. Zkrátka nepřijde ani veřejnost. Ta bude moci tyto standardně nepřístupné prostory poprvé v historii navštívit v pátek 26. května od 13 hodin a v sobotu 27. května v průběhu celého dne. Z důvodu omezené kapacity je nutné se předem zaregistrovat.

 

S rozvojem jaderné energetiky stoupá zájem o práci v obou našich jaderných elektrárnách v Dukovanech a Temelíně. Na počátku každého nástupu nového pracovníka je odborný výcvik ve speciálním školicím centru, které se nachází v Brně. Délka studia se liší podle charakteru a náročnosti vykonávané činnosti od jednoho týdne až po několik měsíců. „Nejdéle zde informace o technologii a provozu jaderných elektráren vstřebávají budoucí operátoři a operátorky blokových dozoren. Jejich příprava, zahrnující pobyt v Centru přípravy personálu doplněná o stáže v jaderných elektrárnách a výcvik na plnorozsahovém simulátoru, zabere skoro dva roky. V moderním prostředí školícího centra, se využívá nejmodernější didaktická technika a 3D modely výrobního zařízení jaderných elektráren.“ prozradil Roman Diviš, vedoucí útvaru základní příprava jaderných elektráren.

Školicí středisko pro pracovníky jaderných elektráren bylo otevřeno v roce 1981 a letos poprvé má veřejnost jedinečnou možnost podívat se, jak se ze studentů a absolventů stávají jaderní odborníci. Pro návštěvníky si energetici v rámci 90-ti minutového programu připravili interaktivní představení prostor školicího centra přípravy personálu, setkání se výcvikovými inženýry, ochutnávku psychotestů a ukázky 3D modelů výrobních zařízení. Na závěr se návštěvníci mohou prostřednictvím virtuálních brýlí přenést přímo do jedné z jaderných elektráren v Dukovanech nebo Temelíně.
Jak se přihlásit? Zájemci o prohlídku najdou všechny potřebné informace na www.cez.cz/dodbrno.
Školní třídy a studenti se mohou hlásit prostřednictvím e-mailu na adresu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , s uvedením názvu školy, adresy, ročníku, počtu studentů a kontaktních údajů.
Návštěvníci z řad veřejnosti se mohou registrovat přes připravený elektronický formulář, kde si vyberou čas prohlídky a vyplní všechny požadované údaje. Kapacita skupiny je omezena počtem 30 osob.

 

Jiří Bezděk

Aktualizováno Pondělí, 15 Květen 2023 16:34