Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy S jarem začala nová sezóna cyklobusů Třebíč - Dukovany
S jarem začala nová sezóna cyklobusů Třebíč - Dukovany PDF Tisk Email
Pondělí, 01 Květen 2023 06:46

Zdravý pohyb a ušetřené emise CO2 při nevyužitém osobním automobilu. To je jen příklad přínosu cyklobusů, které i letos můžou zaměstnanci Jaderné elektrárny Dukovany při cestě do práce využívat od jara do podzimu. Přepravu kol v brzkých ranních hodinách využívají desítky cyklistů, pro které kombinovaná přeprava cyklobus-kolo znamená vyšší bezpečnost při ranní dopravní špičce, úsporu nákladů a zejména čas pro zdravý pohyb a relaxaci po práci.

Před sedmi lety vedení dukovanské elektrárny zavedlo přepravu kol pro své zaměstnance především kvůli jejich bezpečnosti. Odpoledne je mnohem lepší viditelnost, a navíc cyklisté už nemusí nikam pospíchat. Na trase z Jaderné elektrárny Dukovany do Třebíče existuje více variant, po kterých je možné jet na kole domů krásnou přírodou mimo hlavní vytížené komunikace.

 

„Cyklobusy jsou vynikající nápad. Ranní cesty do práce na přeplněných silnicích se již staly hazardem a odpolední z práce umožní využít bezpečnější cyklostezky či méně frekventované silničky,“ říká jeden z pravidelných uživatelů Ivan Dvořák z oddělení fyzické ochrany Jaderné elektrárny Dukovany.

Netradiční benefit má i nečekané přínosy pro životní prostředí. Výměnou vozidla za kolo nebo sdílenou jízdou zaměstnanci elektrárny ročně ušetří několik desítek tunu CO2. „Bezpečnost našich zaměstnanců a životní prostředí jsou oblasti, kterým se věnujeme dlouhodobě. A tato služba obě oblasti velmi efektivně spojuje,“ uvedla Kateřina Bohuslavová, ředitelka Útvaru ESG Skupiny ČEZ.

Jako cyklobusy fungují v Dukovanech tři linky přivážející pracovníky ČEZ z Třebíče s dobou odjezdu v 5.15 a 5.45 hodin z Hájku a z Boroviny. Lidé za přepravu kol přitom nic neplatí, ta je v ceně jízdného. V loňské cyklistické sezóně přepravily cyklobusy 409 kol. Celkově od roku 2016 to bylo více než 2800 jízdních kol.

 

Jiří Bezděk

 

Aktualizováno Pondělí, 01 Květen 2023 06:52