Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy Židovský svátek Purim v Třebíči
Židovský svátek Purim v Třebíči PDF Tisk Email
Středa, 22 Únor 2023 08:37

Třebíčská židovská čtvrť se v sobotu 4. března 2023 rozezní veselými tóny a rozzáří pestrými barvami. Na programu totiž bude oslava židovského svátku Purim, který se v mnohém podobá karnevalu. Do vyzdobené Zadní synagogy zavítají velcí i malí a na nikoho rozhodně nečeká smutek nebo špatná nálada. Naopak zažijí radost z akce, která proběhne za každého počasí.
Purimový den odstartují v 10 hodin keramické dílničky pod vedením Světlany Řezankové. Pro zájemce o komentované prohlídky připravují zaměstnanci TIC Zadní synagoga svátečně laděný výklad. “Prohlídková trasa povede domem Seligmanna Bauera a v hokynářství čeká na návštěvníky pravé purimové překvapení,” upřesňuje pracovnice informačního centra Vendula Polivková. Místo na prohlídce je nutné si předem rezervovat na tel. 568 610 023. Začátek je stanoven na 10. a 11. hodinu.

Série dílniček pokračuje odpoledne od 13. hodiny. Prostor dostanou děti prostřednictvím výroby purimových masek. K příjemnému tvoření zahraje reprodukovaná hudba. Masky mohou děti následně využít při purimovém průvodu židovskou čtvrtí. Kdo si nestihne masku vyrobit, může dorazit rovnou v karnevalovém kostýmu. Průvod vyjde od Zadní synagogy ve 14 hodin.

Z uliček židovského města se dění přesune zpět do synagogy. Po venkovním programu následuje ukázka židovských tanců v podání souboru Yocheved. Vystoupení začíná v 15 a v 16 hodin. Památku si z purimové soboty může odnést každý, a to v podobě vlastní fotky z fotokoutku.
Nikola Černá

 

Aktualizováno Středa, 22 Únor 2023 08:40