Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy Třebíč navštívilo v roce 2022 téměř 124 tisíc turistů
Třebíč navštívilo v roce 2022 téměř 124 tisíc turistů PDF Tisk Email
Středa, 11 Leden 2023 00:00

 

V roce 2022 se vydalo do Třebíče 123 623 návštěvníků. Nejvyšší návštěvnost zaznamenaly tradičně památky zapsané v seznamu UNESCO. „Pro prohlídku baziliky sv. Prokopa se rozhodlo 22 tisíc turistů. Zadní synagogu a Dům Seligmanna Bauera včetně komentovaných prohlídek židovské čtvrti se rozhodlo navštívit stejné množství turistů jako baziliku sv. Prokopa, tedy 22 tisíc osob,“ informovala Kateřina Hagarová, vedoucí informačních center v Třebíči.

Pohled z městské věže u kostela sv. Martina si nenechalo ujít 11 564 návštěvníků, větrný mlýn 8 382 návštěvníků a vodojem na Strážné hoře 4 501 návštěvníků. Židovskou čtvrť navštěvují převážně turisté ze Spojených států a Izraele, baziliku sv. Prokopa turisté ze Slovenska, Německa a Polska. „Třebíč navštívilo celkem přes 5 000 cizinců, většina z nich židovskou čtvrť“, doplnila Kateřina Hagarová.

Také v letošním roce mohli zájemci využít akci za větrník na větrník. V zapojených cukrárnách a kavárnách se k zákusku třebíčský větrník rozdalo 5400 vlaječek. Jako vstupenku na větrný mlýn je využilo 892 osob. „V této akci budeme pokračovat i v letošním roce,“ prozradila Kateřina Hagarová. Návštěvníci mohli v loňském roce navštívit nově otevřenou expozici Zmizelá Třebíč.

 

V letošním roce čeká UNESCO památky v Třebíči významné výročí – v červenci uplyne 20 let od zápisu baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti se židovským hřbitovem na prestižní seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V roce 2018 došlo k rozšíření hranic památky UNESCO baziliky sv. Prokopa na celý areál původního benediktinského kláštera, dnešního zámku – sídla Muzea Vysočiny Třebíč. „Kromě oslav spojených se zápisem se mohou nejen místní těšit na oslavu židovských svátků Purim a Chanuka v Zadní synagoze, novou podobu Svatoprokopské poutě, festivaly Oživené židovské město a Šamajim v židovské čtvrti, Slavnosti tří kápí, kostýmované nebo rozšířené prohlídky spojené s kulturním programem na všech památkách a mnoho dalšího“, uzavírá pozvánku do Třebíče Kateřina Hagarová.

Václav Prchal

 

Aktualizováno Úterý, 10 Leden 2023 09:34