Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy České jaderné elektrárny splňují mezinárodní normy v ochraně životního prostředí
České jaderné elektrárny splňují mezinárodní normy v ochraně životního prostředí PDF Tisk Email
Čtvrtek, 08 Prosinec 2022 09:04

Jaderné elektrárny Dukovany i Temelín splňují požadavky mezinárodní normy pro řízení ochrany životního prostředí. Takový je hlavní závěr recertifikačního auditu mezinárodní společnosti Det Norske Veritas. Prestižní ekologický certifikát pro oblast řízení ochrany životního prostředí drží Dukovany nepřetržitě už od roku 2001 a temelínská elektrárna od roku 2004.
Třídenní audit Jaderné elektrárně Dukovany zahájili auditoři společně se zástupci elektrárny v pondělí. V rámci letošní kontroly se zaměřili na celý systém ochrany životního prostředí. V praxi to znamenalo prověření souladu systému s legislativou, kontrolu dokumentace, ale i to, jak ochranu životního prostředí elektrárna prakticky naplňuje při každodenním provozu. Auditoři kontrolovali i dílčí provozy jako například úpravnu chladicí vody, chemickou úpravu vody, nakládání s odpady, centrální hospodářství olejů a nafty, kanalizaci nebo systém havarijní připravenosti. „Audit prokázal shodu s požadavky normy systému řízení ochrany životního prostředí. Vedení elektrárny včetně zaměstnanců si uvědomuje rizika spojená s jednotlivými provozy a jejich dopady do životního prostředí a má je na vysoké úrovni ošetřená,“ konstatoval vedoucí týmu auditorů z mezinárodní certifikační společnosti Det Norske Veritas Zdeněk Grabmüller.

Elektrárna investuje do údržby a modernizace ročně v průměru 2 miliardy korun. ČEZ se oblasti životního prostředí v Jaderné elektrárně Dukovany věnuje dlouhodobě a do jeho ochrany investuje desítky miliónů korun. „Bezpečnost a ochrana životního prostředí jsou pro nás klíčové priority. Ročně do této oblasti investujeme desítky miliónů korun, a to nejen v souvislosti s jadernou energetikou. Takovým příkladem je největší parkoviště s fotovoltaickým zastřešením u nás, které jsme postavili v loňském roce přímo u elektrárny,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

„Provádění pravidelného auditu je pro nás velmi důležitou zpětnou vazbou, díky které si můžeme potvrdit funkčnost systému v ochraně životního prostředí. V uplynulých letech se nám podařilo významně snížit vlastní spotřebu energií jak při výrobě elektřiny, tak také v nevýrobní části elektrárny a jsme připraveni v tomto nastaveném trendu nadále pokračovat,“ uvedl Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.
Elektrárna Dukovany v uplynulých letech také významně snížila roční spotřebu pitné i surové vody, vybudovala vsakovací retenční nádrže na dešťovou vodu pro posílení hladiny spodních vod nebo zavedla podporu spolujízdy zaměstnanců a dodavatelů při cestě do práce ke snížení dopravní zátěže.
Elektrárna Dukovany je držitelem certifikátu systému řízení ochrany životního prostředí (EMS certifikát) od roku 2001. Nový certifikát má platnost tři roky. Každý rok pak elektrárna musí plnění požadavků mezinárodní normy prokázat auditorům během dílčích auditů. Na Vysočině patří mezi přední firmy, které podle auditorů Det Norske Veritas GL splňují mezinárodní ekologické požadavky.
Jiří Bezděk

 

Aktualizováno Čtvrtek, 08 Prosinec 2022 09:07