Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy Druhý blok Jaderné elektrárny Dukovany opět dodává elektřinu do sítě
Druhý blok Jaderné elektrárny Dukovany opět dodává elektřinu do sítě PDF Tisk Email
Středa, 02 Listopad 2022 09:29

Energetici ukončili odstávku druhého výrobního bloku Jaderné elektrárny Dukovany, který dnes v noci začal dodávat elektrickou energii. Po necelých 17 dnech tak ukončili odstávku, kterou si vyžádala oprava ucpávkového systému jedné z dvanácti hlavních uzavíracích armatur.  Současně se připravují na spuštění třetího výrobního bloku po provedené výměně paliva za čerstvé. Další dva bloky JE Dukovany pracují na plný výkon.

„Rozhodnutí o výměně ucpávky bylo správné, díky maximálnímu nasazení jsme práce zvládli velmi dobře. Zajištění spolehlivé a bezpečné výroby je pro nás před nadcházející zimou zásadní prioritou, “ sdělil Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Energetici museli blok nejdříve bezpečně odstavit a vychladit. Následná kontrola potvrdila závadu těsnění ucpávkového systému armatury, kterou technici opravili.

Po úspěšných kontrolách a zkouškách zařízení blok dnes v 3:36 hod po připojení prvního turbosoustrojí začal dodávat čistou bezemisní energii do sítě a v 11:27hod.  připojili i druhé turbosoustrojí. Operátoři nyní postupně zvyšují výkon reaktoru.

 

„Ještě nás čekají další důležité zkoušky a testy zařízení, které provádíme standardně při každém uvedením zařízení do provozu a až poté budeme moci prohlásit odstávku za úspěšně ukončenou,“ popisuje „najetí“ výrobního bloku Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany. Maximálního výkonu druhého bloku by měli energetici dosáhnout ještě dnes večer.

Také na třetím výrobním bloku, který energetici odstavili 30. října pro výměnu části paliva za čerstvé a pravidelnou údržbu zařízení, se blíží jeho opětovné spuštění. Během uplynulého měsíce energetici dokončili všechny servisní a údržbové práce a také většinu ze 47 plánovaných technických a investičních modernizačních akcí.

Termín ukončení odstávky a opětovné zahájení výroby třetího výrobního bloku upřesní ČEZ v návaznosti na průběh prací plánovaných činností a na výsledky kontrol a testů.

Jiří Bezděk

 

Aktualizováno Středa, 02 Listopad 2022 10:06