Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy Druhý blok EDU neplánovaně odstaven
Druhý blok EDU neplánovaně odstaven PDF Tisk Email
Neděle, 16 Říjen 2022 22:38

Energetici odpojili od sítě druhý výrobní blok v Dukovanech

Operátoři druhého bloku v jaderné elektrárně Dukovany se rozhodli odpojit druhý výrobní blok od přenosové sítě pro kontrolu a opravu ucpávky jedné z dvanácti uzavíracích armatur. Ta je běžně nepřístupná a pro provedení práce je nutné odstavení celého zařízení. Dodávky elektřiny do české přenosové sítě jsou plně zajištěny z dalších zdrojů.

Druhý výrobní blok začal snižovat výkon v 6:30 ráno. Důvodem byla indikace nestandardních parametrů na měření jednoho z pomocných systémů. Vedení elektrárny proto rozhodlo o jeho odpojení od sítě a kontrole zařízení, která potvrdila podezření na nesprávnou funkci ucpávky hlavní uzavírací armatury.

„Naší nejvyšší prioritou je vždy bezpečnost a blok nechceme provozovat, pokud si nejsme jisti řádným stavem zařízení. Zahájili jsme dochlazení bloku pro opravu zařízení, což si vyžádá odstavení bloku v řádu několika týdnů,“ dodává Roman Havlín.

Délku prací energetici upřesní po vychlazení bloku a kontrole dotčeného zařízení. Dodávky elektřiny do přenosové sítě nejsou nijak dotčeny, výrobu nahradí z jiných zdrojů. V plném provozu jsou v Dukovanech navíc bloky 1 a 4 a oba výrobní bloky v elektrárně Temelín. Třetí blok Dukovan je v plánované odstávce pro výměnu paliva.

 

 

Jiří Bezděk

Redakční poznámka: Neplánované odstavení bloku z důvodu netěsnosti ucpávek na jedné ze šesti hlavních uzavíracích armatur (HUA), je závažná provozní porucha. Nejedná se sice o únik radiace do okolního prostředí, protože úniky jsou svedeny do nádrže organizovaných úniků, ale odstavení reaktoru může vést k dalším komplikacím. Jedná se o 2. blok, kde se za poslední odstávky měla provádět údržba právě hlavních uzavíracích armatur, oddělujících reaktor od hlavních cyrkulačních čerpadel (HCČ) a parogenerátorů (PG). Závada byla pravděpodobně zjištěna nárůstem teploty v nádrži systému organizovaných úniků. Byla oprava provedena řádně? Byly dodrženy předepsané postupy?

Na druhém bloku došlo k v minulosti k praskání trubkovnic v parogenerátoru, které bylo odstraněno odvrtáním a zavařením několika teplosměnných trubek, což vytvořilo tzv. "kytičky". Při dochlazování v těchto místech trubkovnice dochází k velkému teplotnímu spádu, který vede k enormnímu materiálovému pnutí. To může vést k dalšímu praskání trubkovnice, až by bylo nutno parogenerátot vyřadit. Výkon reaktoru by se pak snížil až o 1/6.

František Ryneš     

Aktualizováno Neděle, 16 Říjen 2022 23:02