Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Stíny Nehodovosti na Třebíčsku roste
Nehodovosti na Třebíčsku roste PDF Tisk Email
Čtvrtek, 14 Únor 2013 00:00

V roce 2012 došlo na Třebíčsku v době od začátku ledna do konce prosince ke 448 dopravním nehodám. V roce 2011 jich bylo 342 a o rok dříve šetřili policisté 346 dopravních nehod.

Vloni zemřelo při dopravních nehodách celkem 6 lidí, 9 osob bylo zraněno těžce a 250 lehce. V roce 2011 zemřelo při dopravních nehodách také 6 osob, 21 lidí se zranilo těžce a dalších 249 lehce. V roce 2010 si dopravní nehody vyžádaly 10 lidských životů, 21 osob bylo zraněno těžce a 230 lehce.
Celková statistika a anylýza příčin: 

 

rok

2012

2011

2010

2009

celkový počet nehod

448

342

346

309

počet úmrtí

6

6

10

6

počet těžce zraněných

9

21

21

31

počet lehce zraněných

250

249

230

243

způsobená škoda

20 985 000

17 085 000

21 676 000

21 575 000

alkohol

40

34

48

47


Při dopravních nehodách zemřelo v loňském roce na Třebíčsku celkem šest lidí, z toho se ve dvou případech jednalo o motocyklisty, jednoho řidiče, dva cyklisty a jednoho spolujedoucího v automobilu. Nejtragičtějším měsícem se stal listopad, kdy při nehodách zemřeli celkem tři lidé.

 

 

Dopravní nehody se týkaly 423 osobních a 84 nákladních vozidel, dále 9 autobusů, 33 cyklistů, 30 motocyklistů a 3 vlaků.  

Došlo k celkem 28 dopravním nehodám s účastí chodce. V 8 případech byli viníky nehody chodci. K 17 dopravním nehodám došlo na přechodu pro chodce. Při dopravních nehodách byl jeden chodec zraněn těžce a 26 lehce.

Účastníkem dopravních nehod bylo 54 dětí mladších patnácti let.

 

Měsíc s nejnižším a nejvyšším počtem dopravních nehod

Nejméně dopravních nehod se stalo v dubnu, bylo jich 21, poměrně příznivý byl i únor s 23 dopravními nehodami. Naopak k nejvíce dopravním nehodám vyjížděli policisté v říjnu, kdy došlo k 64 nehodám, o deset nehod méně řešili policisté v prosinci.

 

Nejčastější příčiny dopravních nehod:

Nejčastějšími příčinami dopravních nehod, které zavinili řidiči, byl nesprávný způsob jízdy (189 dopravních nehod), nepřiměřená rychlost (121 dopravních nehod) a nerespektování přednosti v jízdě (55 dopravních nehod).

 

Nejtragičtější dopravní nehody

Hned tři tragické dopravní nehody se staly v loňském roce v listopadu.  

V úterý 6. listopadu havaroval v Třebíči cyklista, který na jízdním kole převážel na nosiči nevhodně umístěný náklad, a to tři polena uložená ve vaku o váze přibližně 40 kilogramů. Při jízdě z kopce došlo k rozkývání jízdního kola a následnému pádu cyklisty na vozovku. Muž se při nehodě těžce zranil, byl letecky transportován do nemocnice, kde následně vážným zraněním podlehl.

O týden později, v úterý 13. listopadu, došlo k tragické nehodě v katastru obce Nové Syrovice. Řidič vozidla Peugeot při projíždění zatáčkou pravděpodobně vlivem mikrospánku vyjel mimo komunikaci, kde narazil autem do dvou stromů. Řidič vozidla těžkým zraněním na místě podlehl. Zranění utrpěl také jeho nezletilý spolujedoucí, chlapec byl transportován letecky do brněnské nemocnice.

Smrtí cyklisty skončila dopravní nehoda, ke které došlo v úterý 27. listopadu ráno v katastru obce Budišov. Řidič vozidla Škoda Fabia se střetl s cyklistkou jedoucí před ním na jízdním kole. Cyklistka utrpěla při dopravní nehodě zranění, kterým na místě podlehla.

 

Opilí řidiči

Požití alkoholu řidičem zjistili policisté u 40 dopravních nehod, z tohoto počtu naměřená hodnota v 30 případech přesáhla jedno promile alkoholu.

Nejvyšší hodnotu alkoholu naměřili policisté u řidiče vozidla Opel Corsa v sobotu 12. května. Po poledni havaroval v Třebíči. V prostoru před křižovatkou narazil zezadu do stojícího osobního vozidla Citroen. U řidiče policisté při dechové zkoušce naměřili hodnotu 2,73 promile alkoholu.

 

Nejvyšší vzniklé škody

Vysoké škody vznikly při dvou dopravních nehodách na železničních přejezdech.

Škoda přes tři miliony korun vznikla při dopravní nehodě v pátek 9. března. Řidič vozidla Nissan jel ve směru od obce Mikulovice na Kojetice. Na železničním přejezdu nerespektoval světelné výstražné zařízení, vjel na železniční přejezd v okamžiku, kdy tudy projížděl osobní vlak, a došlo ke střetu. Po nárazu bylo vozidlo odmrštěno na relé skříň zabezpečovacího zařízení, kterou celkově poškodilo. Řidič vozidla byl pod vlivem alkoholu, při nehodě se zranil. Škoda, která při nehodě vznikla na zabezpečovacím zařízení železničního přejezdu, poškozením vozidla, osobního vlaku a dále zpožděním vlaku, přesáhla částku 3 300 000 korun.

Škoda přes 1 300 000 korun vznikla při střetu nákladního vozidla s vlakem na železničním přejezdu v obci Bransouze ve čtvrtek 6. září. Po jedenácté hodině dopoledne vjel na železniční přejezd řidič vozidla Tatra, kdy nerespektoval výstražné světelné zařízení a vjel na přejezd v okamžiku, kdy tudy projížděl rychlík, a došlo ke střetu. Řidič nákladního vozidla se při nehodě zranil. Ve vlaku se nacházelo přibližně 70 osob, nikdo z nich se nezranil. Na vozidle byla škoda vyčíslena na 800 tisíc korun. Poškozením vlakové soupravy vznikla škoda přibližně 500 tisíc korun.  Další škoda byla způsobena zpožděním vlaku a zřízením náhradní autobusové dopravy.

 

Kuriózní dopravní nehoda

V říjnu řešili policisté nehodu, která sice byla banální, ale pro řidiče pokračovala podezřením ze spáchání trestného činu. V neděli 14. října v noci jel řidič vozidla Renault po silnici v katastru obce Dukovany, kde mu do jízdní dráhy vběhl zajíc, a došlo ke střetu. Řidič z místa odjel, aniž by dopravní nehodu ohlásil policii. Po dvou dnech ale nehodu oznámil na obvodním oddělení policie. Když začali policisté dopravní nehodu šetřit, zjistili, že řidič má vysloven zákaz řízení všech vozidel. Na místě mu zadrželi řidičský průkaz a muži bylo sděleno podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí.


Jana Kroutilová