Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Stíny Zebra se za Tebe nerozhlédne
Zebra se za Tebe nerozhlédne PDF Tisk Email
Úterý, 04 Září 2012 13:59

Preventivní akce „Zebra se za Tebe nerozhlédne“ se v Třebíči uskuteční 5. září od 7:00 do 8:00 hodin u přechodu pro chodce u Základní školy Kpt. Jaroše.
V loňském roce vyjížděli policisté na Třebíčsku k 23 dopravním nehodám s účastí chodců. Při těchto nehodách zemřel 1 chodec, 4 se jich zranilo těžce a 16 utrpělo lehké zranění. Celkem 4 dopravní nehody zavinili chodci a 17 dopravních nehod se stalo přímo na přechodu pro chodce. V uplynulých osmi měsících letošního roku šetřili policisté na Třebíčsku již 16 dopravních nehod s účastí chodců. Celkem 5 dopravních nehod zavinili chodci a k 4 dopravním nehodám došlo na přechodu pro chodce. Při těchto nehodách nikdo nezemřel, nikdo nebyl zraněn těžce a lehce bylo zraněno 16 chodců.

 

K jedné z nejtragičtějších dopravních nehod s účastí chodce došlo v ranních hodinách dne 18. ledna v loňském roce v obci Rapotice. Pětatřicetiletý řidič jel s osobním vozidlem značky Škoda Felicia směrem od Náměště nad Oslavou na Brno. V obci Rapotice srazil na přechodu pro chodce čtrnáctiletou dívku. Ihned zastavil a snažil se ji poskytnout první pomoc, přičemž je oba srazilo další projíždějící osobní vozidlo značky Škoda Octavia, které řídila čtyřiatřicetiletá žena. Chodkyni i s řidičem Škody Felicia převezla rychlá záchranná služba do nemocnice. Dívka svému zranění v nemocnici podlehla.

Jednou z priorit policistů na Vysočině je docílit větší bezpečnosti chodců v silničním provozu. Proto policisté pořádají různé preventivní akce. Jednou z nich je preventivní akce „Zebra se za Tebe nerozhlédne“, ve které policisté z preventivně informační skupiny ve spolupráci s policisty služby dopravní policie a s policisty obvodních oddělení oslovují u vybraného přechodu chodce a dotazují se jich na správné, tedy na bezpečné přecházení po přechodu pro chodce. Pokud chodci na kladené otázky odpoví policistům správně, obdrží od nich malý dárek související s dopravní tématikou.

 

Chodec je v případě dopravní nehody, vedle cyklisty, nejohroženější účastník silničního provozu. Při střetu chodce s vozidlem dochází téměř vždy k jeho zranění, které bývá velmi vážné. Je to dáno tím, že chodec není vybaven žádnými ochrannými prvky, které by jej při dopravní nehodě ochránili. Chodec však může přispět ke své větší bezpečnosti v silničním provozu tím, že se bude snažit minimalizovat nebezpečí dopravní nehody. Ale jakým způsobem? Chodec musí mít vždy na zřeteli alespoň dvě základní pravidla:

 

V silničním provozu musím být vidět!

Chodci si často neuvědomují, že za snížené viditelnosti není jejich tmavé oblečení vidět. Řidič projíždějícího vozidla může být oslněn světly protijedoucího vozidla a postavy chodce jdoucího po silnici nebo přes přechod pro chodce si nemusí všimnout. Je důležité, aby chodci svoje oblečení zvýraznili a to například použitím reflexních materiálů na svém oděvu. Postavu oblečenou v tmavém oblečení vidí řidič z vozidla na vzdálenost pouhých 18 metrů. Pokud jsou na oděvu reflexní prvky, řidič je vidí již na vzdálenost 200 metrů a má čas správně reagovat.

 

Musím dodržovat pravidla silničního provozu!

Pokud dojde k dopravní nehodě vozidla s chodcem, tak to znamená, že někdo z nich porušil pravidla silničního provozu. Chodec, stejně jako každý jiný účastník silničního provozu, musí tato pravidla dodržovat. V první řadě musí užívat především chodníku nebo stezky pro chodce. Kde není chodník nebo je-li neschůdný, chodí se po levé krajnici, a kde není krajnice nebo je-li neschůdná, chodí se co nejblíže při levém okraji vozovky.  Chodci smějí jít po krajnici nebo při okraji vozovky nejvýše dva vedle sebe. Při snížené viditelnosti, zvýšeném provozu na pozemních komunikacích nebo v nebezpečných a nepřehledných úsecích smějí jít pouze za sebou. Je-li zřízena stezka pro chodce a cyklisty označená dopravní značkou "Stezka pro chodce a cyklisty", nesmí chodec ohrozit cyklistu jedoucího po stezce.

 

Pravidla musí chodec dodržovat i při přecházení vozovky. Mnoho lidí si neuvědomuje, že pokud je blíže než 50 m křižovatka s řízeným provozem, přechod pro chodce, místo pro přecházení vozovky, nadchod nebo podchod vyznačený dopravní značkou "Přechod pro chodce", "Podchod nebo nadchod", musí přecházet jen na těchto místech. Na přechodu pro chodce se chodí vpravo. Mimo přechod pro chodce je dovoleno přecházet vozovku jen kolmo k její ose.

 

Chodec musí zapomenout na mýtus, že má při přecházení komunikace absolutní přednost. Před vstupem na vozovku se musí přesvědčit, zdali může vozovku přejít, aniž by ohrozil sebe i ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.  Chodec smí přecházet vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy. Jakmile vstoupí na přechod pro chodce nebo na vozovku, nesmí se tam bezdůvodně zastavovat nebo zdržovat.

 

Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku, přijíždějí-li vozidla s právem přednostní jízdy a nachází-li se na přechodu pro chodce nebo na vozovce, musí neprodleně uvolnit prostor pro projetí těchto vozidel. Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem.

 

Pokud tedy budete účastníky provozu na pozemních komunikacích, buď jako chodci při přecházení pozemní komunikace po přechodu pro chodce, nebo jako řidiči při přejíždění přechodu pro chodce, buďte velice opatrní a ohleduplní vůči ostatním účastníkům silničního provozu. Několikavteřinové zdržení u přechodu pro chodce vám určitě nenaruší zbývající část dne, ale může vám nebo někomu jinému zachránit i život.

Marcela Lavická